Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Parrilla: Bude to nejdelší zlatý cyklus

„Zlato bude v průběhu pěti let zřejmě stoupat, jak praská bublina aktiv od dluhopisových po akciové, což nutí investory hledat bezpečí,“ prohlásil nový výkonný ředitel komodit firmy Old Mutual Global Investors Diego Parrilla (43). „Žlutý kov je ve světě měnové politiky nezávislý v období, kdy centrální banky tisknou spousty peněz při nízkých nebo negativních úrokových sazbách. Je na začátku mnohaletého růstu v hodnotě několika tisíc dolarů,“ dodává Parrilla na portálu Bloomberg Markets.

Ilustrační foto: Shutterstock
Ilustrační foto: Shutterstock

Podle Parrilly, který pracoval ve skupině Goldman Sachs a Bank of America Merrill Lynch a má téměř 20 let zkušeností na trzích drahých kovů, bude zlato fungovat tím líp, čím hůř se budou chovat ostatní druhy aktiv. Parrilla se připojil k investorům, kteří na vzestup zlata sázejí z důvodu nízkých úrokových sazeb a masivních nákupů dluhopisů centrálními bankami. Miliardář a šéf dluhopisového fondu Bill Gross už dřív uvedl, že vzhledem k aktuálním výnosům dluhopisů je malý výběr, jen zlato a nemovitosti. Paul Singer, David Einhorn a Stan Druckenmiller letos investovali do zlata ze stejných důvodů.

Někteří však v růst ceny zlata nevěří. „Po většinu roku jsme byli zlatem přetíženi,“ konstatoval portfolio manažer společnosti Cohen & Steers Capital Management Ben Ross. „Pravděpodobnost trojího zvýšení úrokových sazeb do konce roku 2017 znamená, že je pro růst ceny zlata malý prostor,“ tvrdí Luc Luyet, měnový stratég Pictet Wealth Managementu. Rovněž investor Jim Rogers, spoluzakladatel fondu Quantum s George Sorosem, po Brexitu v červnu řekl, že by raději hledal útočiště v dolaru než drahých kovech, připomíná agentura Bloomberg.

I když výnosy globálních dluhopisů jsou stále velmi nízké, přece jen pozvolna stoupají. Podle indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate vyšplhaly na 1,22 procenta z rekordně nízkých 1,07 procenta v červenci. Šance na prosincové zvýšení hlavní úrokové sazby americkou centrální bankou vzrostly z úrovně těsně pod 50 procenty na 58 procent poté, co USA ohlásily vyšší než očekávanou inflaci za srpen.

„Nákupy dluhopisů a záporné sazby v některých částech světa zkreslují ocenění státních dluhopisů a vytvářejí učebnicovou bublinu. Slabé výnosy nutí investory, aby dál půjčovali, což přispívá, jak věřím, v nejdelší bublinu v historii. To nutí úvěrové trhy poskytovat půjčky se slabším a slabším kreditem na delší a delší dobu. Na akciových trzích to vede k inflaci ve finančním majetku,“ míní Parrilla, který bude odpovídat za 78 milionů dolarového fondu Old Mutual Gold & Silver Fund pro institucionální investory v Singapuru a jiných trzích. Jak vyplývá z názvu, jde zejména o majetkovou účast ve zlatých a stříbrných dolech.

„Pokud budeme moci normalizovat globální měnovou politiku, a to lze udělat takovým způsobem, který nebude mít za následek zhroucení některé z bublin, přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu by se mohla snížit,“ pokračuje Parrilla. „Ale hladký průběh považuji po všech těch letech měnového přebytku za velmi nepravděpodobný.“

(rek)

Další z kategorie Články