Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs si najal jako poradce bývalého šéfa EK Barrosa

Americká investiční banka Goldman Sachs si najala bývalého předsedu Evropské komise a někdejšího portugalského premiéra Josého Manuela Barrosa. Šedesátiletý Portugalec bude poradcem a nevýkonným předsedou její mezinárodní divize, uvedla banka, která podobně jako jiné bankovní domy zápolí s důsledky rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

José Manuel Barroso, nová akvizice americké investiční banky Goldman Sachs. Zdroj: http://ec.europa.eu
José Manuel Barroso, nová akvizice americké investiční banky Goldman Sachs. Zdroj: http://ec.europa.eu

José Manuel Barroso byl šéfem unijní exekutivy od roku 2004 do roku 2014. Funkci ministerského předsedy Portugalska zastával od roku 2002 do roku 2004.

Goldman Sachs a další americké investiční banky spoléhají na unijní režim jednotného pasu, který firmám s licencí v některém členském státě umožňuje poskytovat služby v celém bloku. Banky již upozornily, že pokud jejich britské odnože o tuto možnost přijdou, budou muset přesunout některé zaměstnance či obchodní součásti na jiná místa v EU.

Goldman Sachs International, pro kterou bude Barroso pracovat, má ústředí v Londýně. Mimo Británii sídlí necelá tisícovka jejích zhruba 6000 zaměstnanců.

Pro Goldman Sachs v minulosti pracovalo nebo stále pracuje mnoho bývalých politiků. Od roku 1997 působí jako mezinárodní poradce banky pro oblast střední a východní Evropy i někdejší ministr české vlády Vladimír Dlouhý.

Skandální krok

Francouzská vláda včera vyzvala Barrosa, aby nenastupoval do vysoké funkce v americké investiční bance Goldman Sachs. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir označil Barrosův krok za „skandální“.

Barrosovo rozhodnutí podle Désira vyvolává otázky ohledně střetu zájmů a potřebu tato pravidla zpřísnit. „Z Barrosovy strany jde o chybu a nejhorší medvědí službu, jakou může předseda Evropské komise udělat evropskému projektu ve chvíli, kdy tento projekt potřebuje podporu a posílení,“ citovala agentura Reuters z Désirova vystoupení ve francouzském parlamentu.

Barroso se nechal najmout 20 měsíců po odchodu z funkce šéfa komise, tedy krátce po uplynutí 18měsíční „ochlazovací“ lhůty, během níž musí bývalí komisaři žádat kvůli střetu zájmů o schválení nového zaměstnání. „Předseda Evropské komise by měl zůstat nad tlaky soukromých zájmů. Omezení možnosti přejít do soukromé firmy by se mělo prodloužit,“ řekl Désir.

Barrosovo jmenování do funkce v bance Goldman Sachs kritizoval i francouzský eurokomisař pro hospodářství a měnu Pierre Moscovici. Podle něj tím utrpí pověst komise v době, kdy je v souvislosti s odchodem Británie z EU pod silným tlakem. „Když veřejná osoba opouští veřejný život a jde do soukromého sektoru, musí také myslet na image, jaký to vytváří,“ řekl Moscovici v rozhlasové stanici Europe 1. „Mohu vás ujistit, že já do Goldman Sachs nepůjdu,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Články