Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dubnové intervence ČNB přišly na necelých 11 miliard korun

„Nárůst pohledávek vůči zahraničí znamená, že ČNB pravděpodobně musela intervenovat na devizovém trhu, aby zabránila posílení koruny a udržela ji nad úrovní 27 za euro,“ konstatoval již včera ve svém komentáři Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. A Česká národní banka dnes jeho předpoklad potvrdila zveřejněním údajů o devizových obchodech. Dubnové intervence ČNB přišly na necelých 11 miliard korun.

Dubnové intervence ČNB přišly na necelých 11 miliard korun. Ilustrační foto: Shutterstock
Dubnové intervence ČNB přišly na necelých 11 miliard korun. Ilustrační foto: Shutterstock

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního dubna tak centrální banka intervenovala za zhruba 530 miliard korun.

Bankovní rada ČNB vidí jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí polovinu roku příštího roku. „Předpokládám, že tento kurzový závazek bude ČNB nakonec praktikovat až do konce roku 2017 a že centrální banka z tohoto závazku vystoupí až v průběhu první poloviny roku 2018,“ napsal Jáč ve svém komentáři.

Pokud by se měsíční objemy intervencí pohybovaly v průměru pod jednou miliardou eur, tak by to pro ČNB nepředstavovalo žádný problém, myslí si ekonom. Podle jeho názoru by se o případném přetlaku na devizovém trhu dalo hovořit až tehdy, pokud by měsíční objemy devizových intervencí pravidelně překračovaly částku 2 miliardy euro.

„Tam rozhodně nejsme. Objem dvou miliard euro překonaly devizové intervence naposledy letos v lednu a předtím loni v srpnu a září, tedy krátce po návratu ČNB na devizový trh poté, co mezi prosincem 2013 a červnem 2015 centrální banka na devizovém trhu neintervenovala vůbec,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE.

(red)

Další z kategorie Články