Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co ovlivňuje cenu zlata?

Cenu nejdražšího kovu aktuálně ovlivňují tři faktory. Boj o Bílý dům, úrokové sazby v USA a vyhlídky na omezení těžby ropy skupinou zemí OPEC. V minulém týdnu se přidaly pozitivní výsledky indexu důvěry spotřebitelů v USA. Následek byl svižný. Zlato s dodáním v prosinci podražilo, byť mírně, na 1330,55 dolaru za trojskou unci.

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

Faktor č. 1

Hillary Clintonovou vyhlásila média za vítěze první televizní debaty s Donaldem Trumpem. V průběhu televizního přenosu, sledovaného 80 milióny diváků, ale online sázkové společnosti šance na výhru Clintonové hodně snížily. Hned druhý den ráno ji však sázkaři pasovali do role jasného favorita.
Trhy většinou očekávají vítězství demokratické kandidátky Hillary Clintonové, ale v případě, že zvítězí Donald Trump, nejsou dopady na trhy zcela jasné. Představa Trumpa v Bílém domě znepokojuje investory, kteří odmítají jeho populistický, nepředvídatelný styl. Příští předvolební debaty jsou naplánovány na 9. a 19. října.

Faktor č. 2

Ceně zlata v posledních dnech pomohlo, že Federální rezervní systém (Fed) nezvýšil úrokové sazby a snížil počet možných zvýšení sazeb očekávaných v příštím roce. Zlato je citlivé na pohyby amerických sazeb, protože ty úměrně zvyšují nebo snižují náklady na držení nepohyblivých aktiv, jimiž drahé kovy jsou.
Postupné zvyšování sazeb je pro cenu zlata vnímáno jako menší hrozba, než jejich zvyšování v rychlém sledu. Fed má další sezení naplánované na počátek listopadu. Ekonomové jsou přesvědčeni, že sazby nezvýší částečně i proto, že schůzka proběhne jen několik dní před prezidentskými volbami. Šance, že by tomu mělo být jinak, je podle průzkumu jen 8,3 %, uvedl portál Investing.com.

Faktor č. 3

Členské země sdružené v organizaci producentů ropy OPEC dosáhly, jak informovala agentura Reuters, na neformální schůzce v Alžírsku dohody o omezení těžby na úroveň 32,5 milionu barelů denně. V srpnu snížila OPEC těžbu ropy ve srovnání s červencem o 23 tisíc barelů denně na 33,24 milionu barelů. Ale protože oficiální jednání proběhne až v listopadu a stále není jasné, zda se k ropným exportérům připojí i země mimo OPEC, se zlatými trhy to nezacloumalo.

Index důvěry

Důvěra amerických spotřebitelů v pozitivní vývoj ekonomiky v září nečekaně vyskočila na devítileté maximum, což je podle serveru Investing.com odraz spíš vysokého optimismu než skutečné síly ekonomiky.
Pozitivní náladu Američanů okomentoval místopředseda Fedu Stanley Fischer: „Americká ekonomika začala generovat vyšší platy, ale ty musí jít ještě výš, hlavně u lidí z vyšší příjmové kategorie.“
Bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Fischer ale dodal, že jeho připomínky jsou jen obecné povahy. Když však byl přímo dotázán, proč Fed nezvýšil úrokové sazby, odpověděl bez dalšího komentáře: „Vůbec se mi to nelíbí.“

Další scénář vývoje ceny zlata proto zůstává dál otevřený. Stručně řečeno: tři faktory – tři otazníky.

(rek)

Další z kategorie Články