Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brexit zpomalí růst Británie, dlouhodobý dopad je však nejistý

Dosavadní průzkumy veřejného mínění o tom, zda Británie zůstane v Evropské unii, nebo ji opustí, zatím vykreslují situaci nejednoznačně. Podobně nejasné jsou však i možné dopady případného odchodu Británie z EU, tedy tak zvaného brexitu, na ekonomiku.

V případě brexitu čeká podle analytiků britskou libru pokles vůči dalším předním měnám. Foto: Shutterstock
V případě brexitu čeká podle analytiků britskou libru pokles vůči dalším předním měnám. Foto: Shutterstock

Většina prognóz se shoduje, že případný brexit bude mít krátkodobě negativní vliv na ekonomický růst. V dlouhodobém horizontu však dopad není již tak zřejmý a podle některých odhadů by mohl být pro ekonomický růst země dokonce pozitivní.

Podle analytiků čeká Británii při případném brexitu v krátkodobém horizontu ekonomické zpomalení, v horším případě i recese, která by však netrvala dlouho. Kvůli možným rizikům, jako zpomalení obchodu, nestabilitě na finančních trzích a možnému zpomalení zahraničních investic, by brexit mohl mít negativní dopad i na globální ekonomiku. Nejhorší scénáře dokonce varují, že by brexit mohl vyvolat novou globální krizi.

Nicméně v dlouhodobém horizontu by mohl být odchod z EU pro britskou ekonomiku i přínosný. Konzultační společnost PriceWaterhouseCoopers v nedávné studii uvedla, že v příštím desetiletí by Británie v případě odchodu z EU rostla rychleji, než kdyby zůstala v EU, a ztráty z prvních let po odchodu by nahradila.

Šéf britské centrální banky Mark Carney varoval, že brexit je největším domácím rizikem pro stabilitu britského finančního systému. Krátkodobě by určitě zasáhl hospodářský růst a britskou libru a zřejmě by ovlivnil i zahraniční investice. Britská měna by tak mohla prudce klesnout a britská nezaměstnanost vrůst.

Negativní dopad by měl brexit v počátku určitě také na zahraniční obchod Británie, který má nyní na celkovém hrubém domácím produktu země podíl 40 procent a více než polovina ho směřuje do Evropy. Zpřetrhání obchodních vztahů by však mělo dopad i na eurozónu, zvláště na Irsko, které je vysoce závislé na obchodu s Británií.

Zastánci brexitu tvrdí, že obchod se zeměmi EU bude nadále pokračovat, protože Británie více z EU dováží, než do regionu vyváží. Upozorňují také, že pro firmy bude brexit výhodný, protože jim klesnou náklady způsobené regulacemi EU. Odpůrci brexitu ale upozorňují, že pokud si Británie bude chtít zachovat napojení na evropský trh, bude muset i nadále plnit veškerá pravidla a nařízení platná v EU.

Jedním z prvním míst, na kterém se okamžitě odrazí výsledky referenda, zřejmě bude devizový trh. V případě brexitu čeká podle analytiků britskou libru pokles vůči dalším předním měnám. Analytici Goldman Sachs odhadují, že by libra mohla oslabit o 20 procent, jiné studie čekají ještě výraznější propad.

Na akciových trzích by brexit v krátkodobém horizontu mohl vyvolat nestabilitu a turbulenci a přední britské indexy by určitě zaznamenaly velký propad. Větší starosti dělá analytikům možnost velkého a náhlého odlivu kapitálu z Británie. Ratingová agentura Fitch minulý měsíc varovala, že v případě brexitu zahájí revizi současného ratingu Británie, který je AA+.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články