Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

BREXIT: Souhrn prvních komentářů (aktualizováno)

Britové se včera těsnou většinou rozhodli v referendu pro vystoupení z Evropské unie. Britský premiér David Cameron kvůli brexitu na podzim rezignuje. Cena zlata pro Čechy skokově vzrostla o sedm procent, akcie padají v celé Evropě, libra a euro ztrácejí vůči dolaru i jiným světovým měnám. To jsou okamžité důsledky brexitu, přinášíme komentáře ekonomů, politiků a dalších osobností.

Ze světa:

David Cameron, britský premiér: „Britští občané rozhodli o opuštění Evropské unie a jejich vůli musíme respektovat. Měli bychom být hrdí, že na těchto ostrovech v tak důležitých rozhodnutích věříme lidem.“

Mark Carney guvernér britské centrální banky: „Lid Spojeného království si zvolil odchod z Evropské unie. Po tomto výsledku nevyhnutelně nastane období nejistoty.“

Anton Siluanov, ruský ministr financí: „Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie bude mít na ruskou ekonomiku jen omezené negativní dopady, Rusko takzvaný brexit pocítí zejména prostřednictvím nižších cen ropy.“

Moritz Kraemer, Standard & Poor’s:Domníváme se, že rating na stupni AAA je za těchto okolností neudržitelný.“

Klaus Wohlrabe, ekonom institutu Ifo: „Dopad vítězství brexitu na ekonomiku Německa by v krátkodobém horizontu neměl být příčinou k obavám. Prognózu růstu největší evropské ekonomiky na letošní rok není třeba měnit.“

Evropská centrální banka, prohlášení: „Evropská centrální banka po výsledku britského referenda pozorně sleduje finanční trhy a je v úzkém kontaktu s ostatními centrálními bankami.“

Jeroen Dijsselbloem, nizozemský ministr financí: „To nejhorší, co bychom teď mohli udělat, by bylo připustit v EU více nestability. Britové si bohužel tuto cestu vybrali, my musíme udělat jinou volbu.“

Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a lídr kampaně za vystoupení z EU:„Británie teď může nalézt své místo v Evropě, které přísluší páté nejsilnější ekonomice. Země má nyní skvělou možnost schvalovat zákony a rozhodovat o daních v souladu s vlastními potřebami. Spojené království nechce „zvedat padací most“ a vstoupit do izolace.“

Nicola Sturgeonová, 1. ministryně Skotska: „Volba ujasnila, že skotský lid vidí svou budoucnost v Evropské unii. Je demokraticky neakceptovatelné, aby bylo Skotsko vyloučeno z Evropské unie proti jeho vůli. Skotská vláda proto bude připravovat zákony, podle kterých by Sktsko mohlo za dva roky znovu hlasovat o nezávislosti.“

Martin McGuinness, zástupce 1. ministryně Severního Irska: „Britská vláda teď nemá žádný demokratický mandát, aby reprezentovala názory Severního Irska v jakýchkoli budoucích jednáních s Evropskou unií.“

Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a lídr kampaně za vystoupení z EU: „Británie teď může nalézt své místo v Evropě, které přísluší páté nejsilnější ekonomice. Země má nyní skvělou možnost schvalovat zákony a rozhodovat o daních v souladu s vlastními potřebami. Spojené království nechce „zvedat padací most“ a vstoupit do izolace.“

Donald Trump, kandidát na prezidenta USA: „Brexit je ohromná věc. Britové si vzali svoji zemi zpět.“

Nurettin Canikli, vicepremiér Turecka: „Evropská unie zahájila proces dezintegrace. Rozpad Evropské unie začal, jako první opustila loď Anglie.“

José Manuel García-Margallo, ministr zahraničí Španělska: „Otevírají se nám nové možnosti ohledně Gibraltaru, které jsme tu dlouho neměli. Doufám, že podoba spoluvlády, kdy bude nad skálou vlát španělská vlajka, je mnohem blíž, než dřív.“

Z domova:

Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky: „Nabízí se otázka, zda projekt evropské integrace tímto rozhodnutím není otřesen a jak odmítnutí Británie setrvat v EU dlouhodobě ovlivní Evropu a její roli ve světě.“

Ministerstvo spravedlnosti ČR: „Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii může pro Česko znamenat komplikace ohledně vydávání obviněných nebo odsouzených Čechů zpět do vlasti.“

Josef Němý, akciový analytik Komerční banky: „Ranní probuzení bylo pro Evropu šokem. Reakce finančních trhů na sebe nenechala čekat, když okamžitě propadla britská libra nebo vyskočila cena zlata.“

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko: „Brexitem vznikl zásadní precedens, že Unii lze opustit a v dohledné budoucnosti můžeme očekávat posilování separatistických tendencí v dalších zemích.“

Evy Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace: „Obavy nad nekonečnou invencí bruselských úředníků a rostoucím přehlasováváním Britů v evropských rozhodovacích procesech nakonec převážily nad obavami z nejisté budoucnosti. Lze jen pogratulovat Britům k odvaze, která zvítězila nad zastrašováním.“

David Marášek, hlavní ekonom akciové společnosti Zlato: „Zlato kvůli brexitu pro Čechy skokově zdražilo v korunách o sedm procent.“

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory: „Každopádně lze odchod Británie tlumočit i jako důsledek velké přezíravosti evropských elit, které dlouhodobě nenaslouchaly liberalizačním snahám a hlasům Velké Británie v rámci EU. ČR bohužel ztrácí významného partnera v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické unii.“

Tomáš Vlk, analytik Patria Finance: Česká koruna zůstává velmi odolnou měnou. Její ztráty na páru s eurem jsou ve srovnání s jinými trhy minimální.“

Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu: „Cenový dopad pro české firmy a spotřebitele lze patrně očekávat v oblasti regulace roamingu, neboť Británie přestane být zemí, kde by se na účastníky vztahovala evropská regulace cen roamingu.“

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky: „Finanční trhy kvůli efektům brexitu opět očekávají snížení sazeb České národní banky do záporných hodnot.“

Jakub Seidler, hlavní ekonom ING: „ČNB může mít motivaci dále odkládat kurzový závazek nejen kvůli nižší inflaci, ale také aby exportérům poskytla kurzovou jistou, a zmírnila tak nepříznivé důsledky zpomalující zahraniční poptávky.“

Radomír Jáč, analytik Generali Investments: „Finanční trhy, tedy investoři, reflektují nejistotu, jež je s tímto krokem spojena. Nejistota se týká nejen Spojeného království a nejen finančních trhů, ale také EU jako celku včetně důsledků pro globální ekonomiku.“

Věra Janičinová, Student Agency: „Pokles libry může některé cestovatele motivovat k tomu, aby si v nadcházející hlavní turistické sezóně zaletěli do Londýna a navštívili i další místa v Británii. Řada klientů do země cíleně létá nejen za památkami, ale také za výhodnými nákupy.“

Martin Felix, mluvčí sdružení Česmad Bohemia:„Je možné, že po brexitu Británie změní své imigrační zákony tak, že se stane pro imigranty méně přitažlivou a dopravě to paradoxně pomůže.“

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen: „Průměrný Čech by si nemusel ničeho všimnout. S výjimkou třeba těch, kteří investují do akcií. Ti už nyní mohou počítat s citelným zchudnutím během jediného dne.“

Petr Fiala, předseda ODS: Musíme využít této historické příležitosti k tomu, abychom vyjednali nové podmínky našeho členství v Evropské unii, která odchodem Británie bude v každém případě jiná.“

Bohuslav Sobotka, předsedá vlády ČR: „Evropská unie se musí rychle změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů“.

Milan Štěch, předseda senátu: „Teď je třeba unii zfunkčnit a polidštit. Tedy přijímat méně směrnic a doporučení, tedy zbytečných regulací, které se snaží lidem vnucovat něco, po čem netouží.“

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí: „Přeji si, abychom byli schopni se z výsledků britského referenda poučit. Tento výsledek je ukázkou toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky.“

Václav Klaus a Jiří Weigl, Institut Václava Klause: „Jako by za fiasko EU mohli Britové, nikoliv Brusel a ti, kdo jej řídí. Nespokojenost již léta rostla všude, napříč celou Evropou. Byla ignorována, zamlčována a mluvit o ní veřejně bylo znemožňováno.“

Petr Robejšek, politolog a publicista: „Brexit je důkazem toho, že prostí lidé chtějí zpět kontrolu nad svým životem. EU přežije, jen když to bude respektovat a řídit se heslem méně Evropy.“

Andrej Babiš, ministr financí:„Neměli bychom připustit, aby teď jádro unijních zemí nutilo členské země, jako jsme my, k ještě hlubší integraci a k přijetí podmínek, které by pro nás nebyly výhodné.“

Miloš Zeman, prezident ČR: „Každé zúžení evropského trhu samozřejmě vede ke zhoršení ekonomických podmínek.“

(Redakce, s využitím ČTK)

Další z kategorie Články