Zlato (oz) / USD
2 512,00
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zůstane po brexitu irské zlato v Anglii?

Irská centrální banka odmítla deníku Irish Independent sdělit, zda v důsledku brexitu plánuje přesunout své zlaté cihly v hodnotě téměř 200 milionů dolarů ze sklepení Bank of England do Irska. Omezila se pouze na informaci, že takový krok by byl „komerčně citlivý“.

Zlaté rezervy Irska patří mezi nejnižší v Evropě. Centrální banka má podle statistiky Mezinárodního měnového fondu šest tun zlata, jež by měly tvořit 5,5 procenta devizových rezerv. Foto: iStock

Zlaté rezervy si Irsko drží ve Spojeném království již řadu let a Irská centrální banka je tradičně ostýchavá vyjadřovat se o přesných detailech svých zlatých rezerv a o podmínkách, za jakých jsou v anglické centrální bance uloženy.

„Je pouze na centrální bance, jak budou irské zlaté rezervy spravovány,“ sdělila mluvčí banky deníku Irish Independent.

„Portfolio centrální banky je řízeno v souladu se schválenými parametry, které jsou pravidelně kontrolovány, a o klíčových činnostech a vývoji podáváme zprávu v naší výroční zprávě. Transakce centrální banky se zlatem jsou komerčně citlivé a v tuto chvíli je nelze komentovat,“ dodala.

Podle poslední výroční zprávy měla Irská centrální banka na konci roku 2017 ve své bilanci zlato a pohledávky ve zlatě ve výši 238 milionů dolarů. Předpokládá se, že zlato v hodnotě 193,5 milionu dolarů ve zlatých cihlách leží v Bank of England, zbytek, včetně zlatých mincí, v centrální bance v Dublinu.

Šest tun zlata

Zlaté rezervy Irska patří mezi nejnižší v Evropě. Centrální banka má podle statistiky Mezinárodního měnového fondu šest tun zlata, jež by měly tvořit 5,5 procenta devizových rezerv. Irish Independent má o devizových rezervách jiná čísla: Zlaté rezervy centrální banky podle jeho údajů sice mají šest tun, ale na konci roku 2017 představovaly něco málo přes 0,2 procenta z celkového objemu aktiv ve výši 90,3 miliardy eur.

Banka podle deníku tají, zda používá své zlato k leasingovým operacím. Minulý týden se Pearse Doherty, stínový ministr financí parlamentní strany Sinn Féin, zeptal ministra financí Paschala Donohoeho, co vláda zamýšlí s irskými zlatými rezervami po brexitu. Donohoe mu odpověděl, že za celou záležitost nese odpovědnost výhradně centrální banka.

Obavy z brexitu

Otázky novinářů vyvolala sama centrální banka, která varovala, že brexit bude v blízkém časovém horizontu pro Irsko největším makroekonomickým rizikem. A to i ve srovnání s volatilitou na finančních trzích nebo růstem cen rezidenčních nemovitostí.

Viceguvernér centrální banky Sharon Donnery na oficiálním webu napsal: „Ať už bude forma brexitu jakákoli, bude mít na Irsko negativní dopad. Dokonce i v případě dohody existuje mnoho nejistot kolem přechodové fáze, a to by mohlo dál vyvíjet tlak na investice, které jsou zásadní pro pracovní místa a hospodářský růst.“

(rek)

Další z kategorie Zlato