Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těžaři zlata nechtějí na londýnskou burzu

Šéf kanadské těžařské společnosti Allied Gold Peter Marrone prohlásil, že budoucnost vidí na burzách cenných papírů v Torontu a New Yorku, protože stále víc těžařů drahých kovů nechce na londýnskou burzu. Deníku Financial Times řekl, že jeho společnost kotaci v Londýně zvažovala, ale s největší pravděpodobností se po Torontu rozhodne i pro New York.

Šéf kanadské těžařské společnosti Allied Gold Peter Marrone prohlásil, že budoucnost vidí na burzách cenných papírů v Torontu a New Yorku, protože stále víc těžařů drahých kovů nechce na londýnskou burzu. Ilustrační foto: iStock

Allied Gold s tržní kapitalizací 1,3 miliardy kanadských dolarů (970 milionů amerických dolarů) po uvedení na burzu v Torontu získala 267 milionů dolarů hned první den. „New York je velmi zajímavé místo. Je tam spousta peněz, které jsou násobkem toho, co člověk najde ve zbytku světa,“ řekl Marrone, jehož firma působí hlavně v Africe. „Ve světě drahých kovů je také přívětivější k rozvíjejícím se trhům.“

Změna v plánech kotace Allied Gold přichází poté, co AngloGold Ashanti z Johannesburgu v květnu oznámila plány na změnu primární kotace do New Yorku ve snaze o vyšší ocenění díky velkému množství investorů na východním pobřeží USA.

Londýn byl dlouho domovem i ruských producentů zlata, ale společnosti jako Polymetal a Polyus byly v reakci na přepadení sousedního evropského státu z burzy vyřazeny. Tak v Londýně zůstává jen málo velkých producentů zlata poté, co i Randgold odešel po sloučení s kanadskou Barrick Gold. Jak dodává Financial Times, slábnoucí schopnost londýnského trhu přitahovat nové firmy se neomezuje pouze na těžaře zlata.

PSALI JSME: Kdo určuje cenu zlata? Londýn nebo New York?

(rek)

Další z kategorie Zlato