Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo určuje cenu zlata? Londýn nebo New York?

Kdo anebo co určuje cenu zlata? Papírové burzovní obchody nebo nákupy a prodeje fyzického zlata? Odpověď je pro někoho možná překvapivá. Jsou to papírové obchody. Jen během jednoho roku se v nich zobchoduje desetkrát víc zlata, než ho bylo vytěženo za celou historii lidstva. Skutečně existující zlato, jehož bylo podle nejodvážnějších odhadů dosud ve světě vytěženo asi 175 tisíc tun, nemá s nabídkou a poptávkou na zlatých trzích téměř nic společného.

Obchodování je spekulativní a neprůhledné, jen nepatrně podpořené fyzickým zlatem, říká Torgny Persson. Reprofoto: youtube.com

Rozhodující vliv na světovou cenu zlata mají tzv. spotové (okamžité) obchody na londýnském trhu se vzácnými kovy známému pod zkratkou LBMA (London Bullion Market Association). Tam v podstatě jde o denní aukce. Londýnskými cenami se řídí i tuzemští obchodníci se zlatem.

Druhý nejvýznamnější hráč na zlatém trhu – americká komoditní burza Comex – je zase světovou jedničkou na kontrakty vypořádávané v budoucnu (futures), které sázejí buď na růst anebo pokles ceny zlata. Z dat odvozených od těchto obou trhů se pak tvoří celosvětová cena zlata. Ostatní trhy na globální cenu vzácného kovu nemají vliv.

78 procent zlata v Londýně

Řečí čísel to znamená, že v Londýně se průměrně zobchoduje 78 procent zlata, v New Yorku osm procent. Podle clearingových statistik bylo v Londýně za rok 2016 zobchodováno zhruba 1,5 milionu tuny zlata, v New Yorku pak 179 tisíc tun. V Londýně tedy 8,4násobně víc.

Ve skutečnosti londýnská LBMA drží ve svých rezervách pouze sto tun fyzického zlata a Comex by dokázal uspokojit jen jednoho z 542 papírových vlastníků zlata. Kromě těchto finančních obchodů probíhají v Londýně i v New Yorku další obchody s fyzickým zlatem, ale jejich obrat je ve srovnání s obraty LBMA a Comexu zanedbatelný.

Virtuální zlaté transakce

„Dodávky fyzického zlata a poptávka po něm nehrají žádnou roli při stanovení ceny zlata na trzích. Fyzické zlato a transakce s fyzickým zlatem jen převezmou ceny zlata, které jsou na papírových trzích se zlatem,“ vysvětlil serveru Bullion Star generální ředitel singapurského obchodníka se zlatem Torgny Persson.

Zlato na trhu v Londýně se platí hotovostí, byť není fyzicky dodáno. To znamená, že tyto virtuální zlaté transakce nemají žádnou souvislost s jakýmkoli fyzickým zlatem, takže de facto jde o derivátové obchody.

Obrovská kvanta zlata zobchodovaná v Londýně tak vytvářejí velké množství papírového zlata prakticky z ničeho. „Obchodování je spekulativní a neprůhledné, jen nepatrně podpořené fyzickým zlatem,“ dodává Persson.

Papírové trhy určují cenu

Také Comex je pouze derivátovým trhem. Drtivá většina všech obchodů se vypořádá peněžní formou. Pouze jedna z 2500 smluv na zlaté futures bývá uzavřena převodem warrantů (cenný papír s právem nákupu) představujících reálný žlutý kov. To znamená, že 99,96 procenta zlatých kontraktů se vypořádává v hotovosti.

Vzhledem k tomu, Comex i LBMA zobchodují drtivou většinu zlata, je i mezinárodní cena zlata určována těmito papírovými trhy. Všechny ostatní obchodní systémy jen přebírají ceny stanovené v Londýně a New Yorku. Týká se to i všech obchodů s fyzickým zlatem po celém světě včetně Česka.

(rek)

Další z kategorie Zlato