Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přivodí zdražování peněz krizi?

Banka pro mezinárodní vyrovnání (BIS), zastřešující orgán světových centrálních bank, vydala varování, že normalizace měnové politiky v příštích měsících pravděpodobně vyvolá prudký nárůst výprodejů na světových trzích.

Trvalý nárůst úrokových sazeb centrálních bank na celém světě bude kritický hlavně pro akciové trhy. Foto: iStock

„Napětí na trhu, které jsme během posledního čtvrtletí viděli, nebude izolovanou událostí,“ uvedl ve zprávě Claudio Borio, šéf měnového a ekonomického oddělení BIS. „Normalizace měnové politiky bude, zejména ve světle obchodních napětí a politických nejistot, náročná.“

Zpráva BIS přichází v době, kdy se akciové trhy z řady důvodů dostaly pod tlak – od globální obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, až po zesílení obav o možném zpomalení ekonomiky v nadcházejících měsících.

BIS zdůrazňuje, že trvalý nárůst úrokových sazeb centrálních bank na celém světě bude kritický hlavně pro akciové trhy. „Finanční trhy prošly během posledního čtvrtletí další prudkou korekcí, což je právě následek směřování hlavních centrálních bank do normálního prostředí,“ stojí ve zprávě.

Normalizace bankovních politik je podle serveru americké televize CNBC pokusem centrálních bank snížit velikost své rozvahy a zvýšit referenční úrokové sazby tak, aby se měnová politika vrátila do prostředí před globální finanční krizí v roce 2008.

Dolar je zatím nejbezpečnějším přístavem

„Smíšené signály z globální ekonomiky a postupné a přetrvávající zdražování peněz vedou ke změně trhu. Útěky do bezpečí zase podporují obchodní napětí kombinované se zvýšenou politickou nejistotou,“ uvedla BIS ve svém nejnovějším čtvrtletním přehledu.

Zde je třeba poznamenat, že investoři nyní považují za nejbezpečnější přístav americký dolar, který ve srovnání s ostatními světovými měnami přináší nejvyšší výnosy.

Úrokové sazby

Rostoucí náklady na půjčky by mohly zpomalit růst, a to se očekává, že centrální banka USA (Fed) zvýší úrokové sazby o čtvrt bodu již příští týden. Fed rovněž avizuje tři zvýšení sazeb do konce roku 2019, i když pozorovatelé tvrdí, že by svou prognózu na základě nedávných ekonomických dat a zhoršeného výhledu na ekonomiku pro příští rok, mohl zmírnit.

Evropská centrální banka (ECB) v pátek oznámila, že plánuje ukončit svůj mnohabilionový program nákupu dluhopisů už na konci prosince. Pro ECB to bude historický okamžik. Banka se po téměř čtyřech letech konečně rozhodla opustit krizový scénář eurozóny. Zdražování peněz prý zatím neplánuje.

Obchodní válka

Dalším zdrojem obav globálních investorů, jak uvádí BIS, je konflikt mezi USA a Čínou a hospodářský výhled pro rok 2019. Slabší než očekávané údaje z Číny už stačily provětrat finanční trhy a dá se předpokládat, že investoři se v nadcházejících měsících budou stále více obávat o růst výkonnosti druhé největší ekonomiky světa.

Mezi rostoucí rizika pro ekonomiku Číny patří i probíhající obchodní spor se Spojenými státy, protože externí pozorovatelé podle CNBC jsou skeptičtí ohledně možnosti Washingtonu a Pekingu dohodnout se na komplexní obchodní dohodě do devadesáti dnů, jak si představuje americká strana.

Politická nejistota

BIS v závěru uvedla, že „zvýšená politická nejistota“ v posledním čtvrtletí roku 2018 již vedla ke zmíněným útěkům do bezpečí, čímž se rozumí od dlouhodobějších investic, které by zakládaly na budoucí růst ekonomiky. Vznikající nepokoje v Evropě dokladované žlutými vestami ve Francii, prodlužovaným a stále křehkým brexitem a potíže s italskými rozpočtovými plány, které musel řešit Brusel, toho mají být dokladem.

Co ve skutečnosti přinese avizovaný prudký nárůst výprodejů na světových trzích se ekonomové mohou jen dohadovat. Zatím se omezili na konstatování, že vývoj světového obchodu nadále negativně ovlivňuje světové trhy.

(rek)

Další z kategorie Zlato