Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína opět přidala do rezerv tuny zlata

Nejnovější údaje Čínské lidové banky, centrální banky země, uvádějí, že v únoru zvýšila své zlaté rezervy o 9,95 tuny. Nárůst zlata v devizových rezervách Čína začala oznamovat teprve před třemi měsíci, ale většina západních analytiků jim stejně nedůvěřuje.

Čína by měla mít přibližně 1862 tun zlata, což je šesté místo na světě. Foto: iStock

Podle serveru londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley má Čína ve zprávách o velikosti svých zlatých rezerv časté prodlevy, což vede k domněnce, že oznamovaná velikost zlatých rezerv, jak je hlášena Mezinárodnímu měnovému fondu, je spíše fikce než skutečnost.

„Přidáme-li poslední hodnotu 9,95 tuny ke dříve vykázanému zlatu, měla by Čína mít přibližně 1862 tun zlata, což je šesté místo na světě. Zlato však tvoří jen něco kolem 2,4 % celkové hodnoty devizových rezerv. Naproti tomu všechny zlatem oplývající země, například i Nizozemsko, jež je v žebříčku za Čínou na 9. místě, drží ve zlatě přes 60 % svých rezerv,“ připomíná Sharps Pixley.

Americký web Gold Eagle uvádí, že čínské devizové rezervy jsou největší na světě. Jen v únoru vzrostly o 2,26 miliardy dolarů na 3,090 bilionu dolarů, jak ukazují data centrální banky z minulého týdne. Rezervy, byť nejvyšší od srpna 2018, jsou tak podle něj v plenkách, nebo…

Zlato může být jinde

„Čínská centrální banka není považována za jediný oficiální vládní subjekt, který drží zlato jménem státu. K dalším zřejmě patří Státní správa pro devizovou politiku a China Investment Corporation (národní investiční fond) a také armáda a můžeme pravděpodobně přidat i komerční banky, protože jsou všechny ve vlastnictví státu,“ uvádí komentář Sharps Pixley.

Se stejnou informací přichází i Gold Eagle. „Dlouho zdůrazňujeme, že i dva další subjekty kromě Čínské lidové banky nakupují zlato: státní správa deviz a China Investment Corporation. Tyto potenciálně významné zdroje zlata nejsou zahrnuty do čísel centrální banky.“

„Vzhledem k tomu, že Čína v minulosti své nákupy zlata tajila a měla tendenci vydávat zprávy o nárůstu zlatých rezerv pouze v pěti nebo šestiletých intervalech, což by vysvětlovalo přesuny zlata mezi různými účty, lze předpokládat, že skutečná hodnota zlatých rezerv není ani zdaleka transparentní,“ usuzuje Sharps Pixley.

Čínské tajnosti

Projevy čínských politiků a akademiků již dlouho naznačují, že zlato bude v globální rezervní měně hrát stále důležitější roli a že země proto bude muset obnovit své zlaté rezervy. Existují spekulace, že Čína může budovat zlaté rezervy, aby odpovídaly zhruba osmi tisíci tunám zlata v rezervách USA.

„Někteří odborníci se dokonce domnívají, že skutečný podíl čínských zlatých rezerv již překročil 3370 tun, jež má nyní Německo. Ale je pravda, že to nikdo mimo Čínu ani v Číně stoprocentně neví. Čína je totiž v udržování tajemství nesmírně úspěšná. Někdy se dozvíme pravdu – ale v dohledné době ještě ne!“

(rek)

Další z kategorie Zlato