Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesly, index je v minusu 6,8 procenta

Ceny komodit na světových trzích letos spíše klesly, nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuřice, plyn a elektřina. Naopak výrazně zdražilo zlato a cukr. ČTK to řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg je podle něj od počátku roku v minusu 6,8 procenta.

zlato, platina
Cena zlata se zvýšila o 8,8 procenta, stříbra se snížila o 4,6 procenta a, platiny klesla o 13,2 procenta. Foto: iStock

„Vývoj na komoditních trzích byl v posledních týdnech stabilní. Cena většiny komodit až na pár výjimek mírně klesala. Výrazné poklesy vidíme ve skupině průmyslových kovů a ztrácejí také některé zemědělské komodity. Naopak růst si stále zachovává ropa. Komoditám neprospívá posilování amerického dolaru,“ uvedl Tyleček.

V souvislosti s konfliktem Izraele s Hamásem se podle něj v poslední době výrazně měnily ceny ropy. Nyní se však situace uklidňuje. Texaský ropný benchmark WTI přidává letos tři procenta, cena severomořského Brentu vzrostla o 1,2 procenta. Geopolitická rizika však zůstávají výrazná a v případě zhoršení situace může cena podle analytika dramaticky vzrůst. Poukázal na to, že cenu ropy dlouhodobě táhne vzhůru rekordní globální poptávka a omezená těžba Saúdské Arábie a Ruska.

Naopak relativní klid panuje podle Tylečka u cen plynu a elektřiny. Měsíční kontrakt na plyn v Nizozemí, který je stěžejní pro ceny v Česku, letos klesl o 51 procent. Cena ročního kontraktu, který více odpovídá vývoji cen pro konečné zákazníky, klesl v tomto roce o 53 procent. Výrazný pokles nastal hlavně na počátku roku a v posledních měsících se situace příliš nemění. K příznivému vývoji cen pomáhají vysoké teploty a také vysoký stav zásob plynu v evropských zemích. Cena elektřiny k dodání v příštím roce letos klesla o 51 procent. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce letos ztratila 28 procent.

Z průmyslových kovů letos vykazuje nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena propadla o 40 procent. Měď, která je nejvíce obchodovaným kovem, klesla o 2,7 procenta. O něco vyšší ztráty se týkají hliníku, letos o 6,3 procenta.

Ceny nejvíce obchodovaných drahých kovů se letos vydaly opačným směrem. Cena zlata se zvýšila o 8,8 procenta. Cena stříbra, které většinou následuje vývoj hodnoty žlutého kovu, se naopak letos snížila o 4,6 procenta. Ještě výraznější propad v letošním roce zaznamenala platina. Její hodnota klesla o 13,2 procenta. Platina se hojně využívá v automobilovém průmyslu, a proto reaguje na vývoj odvětví, podotkl analytik.

U zemědělských komodit v tomto roce nastal pokles cen. Index cen potravin FAO se stabilně snižuje. Jednou z mála výjimek je cukr. Jeho cena v New Yorku letos přidala 36,5 procenta. Mírně zdražuje cena kávy Arabica, která se navýšila o 1,1 procenta. Cena většiny komodit však klesá. Nejvyšší ztráty se týkají kukuřice. V Chicagu zlevnila o 34 procent. Cena pšenice zaznamenala pokles o 28,5 procenta. Ceny obilovin negativně ovlivňuje vysoká úroda a dobré vyhlídky na příští sezonu, uzavřel Tyleček.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato