Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak poznat pravé zlato

Některá média před nedávnem informovala o případech prodeje falešného zlata ve Středních Čechách a na Zlínsku. Přinášíme proto přehled o jednotlivých druzích zlata a pár rad, jak se nenechat napálit při jeho nákupu.

Nejběžnějším ochranným prvkem výrobků ze vzácných kovů, a to zejména šperků, je punc. Punc uděluje Puncovní úřad České republiky, který tím potvrzuje pravost šperku a garantuje podíl vzácného kovu ve slitině.

Základní údaj, který by zákazníci měli sledovat, je čistota neboli ryzost zlata. Ryzost se uvádí v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů a obvykle se také označuje číslicemi 999 (nebo dokonce 999.9). Tato hodnota znamená, že slitina obsahuje jeden gram příměsí na 1000 gramů hmotnosti, (respektive desetinu gramu na 1000 gramů) zlatého slitku.

Zlato obsahující různé slitiny pak obvykle má označení jako 18karátové nebo 14karátové. Například čtrnáctikarátové zlato je označováno puncem 585/1000 nebo pouze číslem 585. Tato značka znamená, že obsah ryzího zlata ve slitině je 58,5 %. Osmnáctikarátové pak puncem 750/1000, slitina tedy obsahuje 75% podíl zlata.

„Ve společnosti Zlato máme speciální přístroj zvaný spektrometr, jímž pravost zlata ověřujeme,“ konstatoval hlavní analytik firmy Zlato, která je jedním z největších prodejců investičního zlata v Česku, David Marášek. Zájemcům o koupi zlata doporučuje soustředit se spíš na ražené zlato, které prakticky nelze padělat, než na šperky a lité cihly.

Šperky

Ryzí zlato je velmi měkké a náchylné k povrchovému poškození, proto se ve špercích vyskytuje v kombinaci s dalšími kovy, které zušlechťují jeho vlastnosti. Nejběžnějším typem takové slitiny je zlato bílé, jež obsahuje podíl alespoň jednoho bílého kovu, například paládia, niklu nebo manganu.

Dále pak existuje zlato červené, které obsahuje podíl mědi, jež zvyšuje tvrdost šperků a dodává mu charakteristickou načervenalou barvu. Existují ještě varianty purpurového nebo fialového zlata. Ve všech těchto případech je ryzí zlato obohaceno o specifický obsah jiných kovů, které upravují jeho vlastnosti.

Ryzí zlato jako investice

Samostatnou kategorií je investiční zlato, které se obvykle vyrábí ve formě mincí nebo slitků. Investiční zlato musí být ryzí tedy 24karátové. Kvalitu i obsah vzácného kovu v tomto případě garantuje přímo producent zlatých slitků neboli mincovna. „Nejpopulárnější jsou švýcarské mincovny, které si udržují pověst světového lídra v inovacích i kvalitě zlatých slitků,“ doplnil Marášek.

Nejprestižnější mincovnou na světě je švýcarská společnost PAMP, která je vedoucím členem švýcarské asociace razičů zlata tzv. „Essayeur Fondeur„, a jejíž produkci lze zakoupit také u nás. Tato mincovna produkuje zejména ražené zlaté slitky, které se pro své specifické vlastnosti hůře falšují. Oblíbenou metodou padělatelů je zatavení wolframových trubiček do lité cihly. Ražené zlato však touto metodou „obohatit“ nelze. Kromě certifikátu kvality opatřuje mincovna PAMP každý slitek také okem nerozpoznatelnou povrchovou úpravou, jejíž pomocí je možné pravost slitku ověřit.

„Ražené zlaté slitky PAMP svým provedením i speciálními ochrannými prvky výrazně znesnadňují falzifikaci. Díky technologii „Veriscan“ si však každý zákazník nyní může pomocí svého mobilního telefonu přímo na internetových stránkách rafinérie PAMP ověřit pravost svého slitku,“ dodal Marášek.

Prověřený prodejce

Nejlepší rada jak se nenapálit při nákupu drahých kovů však jednoznačně zní: nakupovat pouze u prověřených prodejců, kteří si hlídají kvalitu prodávaného zboží.

Autor: Jindřich Smítka
Zdroj: Puncovní úřad, PAMP

ČTĚTE DÁL:
Cena zlata se rodí v Londýně
Ztracené a objevené zlato
Zlato nezlato

Další z kategorie Články