– Pohonné hmoty v Česku se v uplynulém týdnu (9. 12) dostaly na nejnižší ceny za posledních téměř šest let. Litr benzínu stojí v průměru 29,27 koruny a litr nafty 28,60 koruny, přitom ještě v červnu byly pohonné hmoty téměř o čtyři koruny dražší.
– Schodek státního rozpočtu na příští rok měl být při současném ekonomickém růstu nižší, shodli se analytici. Navíc není podle nich už pravděpodobné, že by hospodaření státu příští rok skončilo lépe, jako tomu bylo loni a bude zřejmě i letos. Státní rozpočet na příští rok ve středu 16. prosince 205 schválila Sněmovna. Schodek má, proti letošnímu schválenému deficitu, klesnout o 30 miliard, tzn. na 70 miliard korun.
Pravda, lehce mě mate, že:
-banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Ukládá jim to evropská směrnice a zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který v úterý 15. prosince 2015 podepsal prezident Miloš Zeman.
-guvernér ČNB hovoří o plánovaných záporných úrokových sazbách na účtech.
-téměř desetina domácností v České republice vychází jen s obtížemi se svými příjmy, a tak jsme se dostali v hodnocení chudoby až na desáté místo v Evropě.
Ale uklidňuje mě, že :
-meziroční inflace v České republice letos v listopadu dosáhla 0,1 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.
-a navíc nezaměstnanost v České republice zůstala v listopadu na 5,9 procenta. Na tuto úroveň se dostala po třech měsících poklesu.
A ještě k tomu lze připočíst, že :
-průměrná mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 944 korun, tzn. vzrostla na 26 072 korun. Po odečtení inflace činil růst 3,4 procenta.
ČNB pokračuje v intervencích
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Zároveň rada ponechala úrokové sazby na historických minimech. Tudíž se opravdu nemáme čeho bát. Je sice pravda, že cestou do práce jsem u ČNB potkal chlápka, který držel nad hlavou takový divný plakát:
Říkám si: blahoslavení holt duchem chudí.
Jenže, dorazil jsem do práce a kolega mi říká: „Víš, že špičkoví analytici očekávají návrat k paritě dolar ku euru 1 :1, možná i 0,8 : 1 během několika měsíců?“ Nevěřícně kroutím hlavou: „To je blbost! Je sice pravda, že makroekonomická situace v EU není zrovna super, jsou tu, pravda, nějaké drobné problémy s migrantskou invazí ze Sýrie, Afghanistánu, afrických států a čert ví odkud, ale Německo určitě vše hravě vyřeší a Evropská centrální banka natiskne tolik euro, aby ekonomiky všech evropských států v uskupení prosperovaly, i když Řecko… Funguje to v USA, kde FED tiskne dolary jak na běžícím pásu, tak proč by to nefungovalo u nás!“ Ale pak další kolega s úsměvem na rtech pronesl: „Vlade, ty jsi fakt velký optimista,viď?“ Jen jsem lehce pokýval hlavou… To už vybuchl v bouřlivý smích: „Víš, kdo to je optimista?“ Nechápavě jsem zakroutil hlavou… Nenechal mě ani nadechnout a ihned si odpověděl: „Optimista je špatně informovaný pesimista.“
Vlad Čech pro Zlato.cz