Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké sazby ohrožují rozvojové trhy

Banka pro mezinárodní vypořádání varuje před prudkým nárůstem zahraničních dluhů rozvojových zemí, jimž americké utahování měnové politiky zdražuje financování. Nebankovní instituce mimo Spojené státy mají napůjčováno bezmála 10 bilionů dolarů a výhled na další trojí zvýšení sazeb v příštím roce jim proto způsobuje hluboké vrásky na čele.

Obavy způsobuje výhled americké centrál banky (Fed) na další trojí zvýšení sazeb v příštím roce. Ilustrační foto: Shutterstock
Obavy způsobuje výhled americké centrál banky (Fed) na další trojí zvýšení sazeb v příštím roce. Ilustrační foto: Shutterstock

Prosincové zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procento samo o sobě neznamená pro dlužníky výraznou zátěž. Obavy však způsobuje výhled americké centrál banky (Fed) na další trojí zvýšení sazeb v příštím roce.

Podle odhadů Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) si nebankovní instituce mimo Spojené státy napůjčovaly do konce minulého roku bezmála deset bilionů dolarů, z čehož třetina proudila přímo do rozvojových zemí. Jejich zadlužení vůči HDP tak vzrostlo na 110 %, což značně přesahuje obdobné hodnoty zemí z vyspělého světa. Největší množství dluhů nakumulovala Brazílie, Čína a Turecko.

„Nahromadění dluhů od světové finanční krize zanechalo rozvojové trhy obzvlášť zranitelné vůči odlivu kapitálu,“ uvedla ve zprávě BIS.

Podle agentury Bloomberg však investoři jen do poloviny listopadu letošního roku stáhli z dluhopisových fondů rozvojových zemí bezmála sedm miliard dolarů. Odliv kapitálu silně pociťuje zejména Turecko, které se navíc potýká s výrazným propadem hodnoty domácí měny, což dál komplikuje splácení zahraničních dluhů (více zde).

„Odliv mezinárodního kapitálu může poškodit celkovou náladu investorů a dluhové prostředí, ať už v přímém důsledku bankrotů nebo tlakem na firmy k hledání financování z už beztak vypjatých domácích trhů a bank,“ uvedli analytici BIS.

V příštích třech letech navíc nadchází splatnost dluhopisů rozvojových zemí v hodnotě 340 miliard dolarů, což pro představu odpovídá zhruba pětině brazilské ekonomiky. Riziková přirážka, jíž investoři požadují, aby drželi dluh těchto zemí na úkor bezpečnějších amerických dluhopisů, se aktuálně nachází o procento výše oproti polovině roku 2014. Každé další zvýšení sazeb americkou centrální bankou však dál zvyšuje tlak na schopnost institucí z rozvojových zemí splácet své dluhy.

„Vysoké úrovně firemních dluhů přispěly k přehřívání některých rozvojových ekonomik, a tedy k nárůstu rizika finančních potíží v příštích letech,“ dodali autoři zprávy BIS.

(ska)

Další z kategorie Články