Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hyperinflace podle spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho prý všechno změní. „Už se to děje,“ tweetnul

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey v páteční konverzaci na „své“ sociální síti tweetnul: „Hyperinflace všechno změní. Už se to děje. Brzy k tomu dojde v USA, a tak i ve světě.“

Jack Dorsey na snímku z roku 2018. Foto: Mark Warner – MRW_4445.jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77629744

Když se řekne hyperinflace, mnohým se vybaví román Černý obelisk, který napsal Erich Maria Remarque o německé Výmarské republice po 1. světové válce, kdy ceny rostly o tisíc procent… Ale co je to vlastně hyperinflace? A jsou obavy, že se k ní ve Spojených státech schyluje, vůbec něčím podložené?

Americký server Yahoo.com, který si Dorseyho tweetu všiml, uvedl, že hyperinflace nastává, když spotřebitelské ceny vzrostou o více než polovinu za měsíc. Hyperinflace je obvykle způsobena jedním ze dvou faktorů nebo souběhem obou faktorů.

Americké ministerstvo financí začne tisknout peníze, aby zaplatilo dluh, čímž se hodnota těchto peněz sníží. Poptávka převyšuje nabídku natolik, že ceny v reakci na nedostatek zboží a služeb dramaticky rostou.

PSALI JSME: Meziroční míra inflace v USA se vrátila na třináctileté maximum 5,4 procenta

Obě tyto věci se ve Spojených státech sice dějí, z velké části kvůli covidové pandemii, stimulačním balíčkům a problémům v dodavatelském řetězci, ale rozhodně ne v takové míře, aby způsobily hyperinflaci. Například americká televizní stanice CNBC informovala, že meziroční nárůst cen v září činil 5,4 procenta, přičemž většinu z toho si připsaly potraviny a energie.

Americká ministryně financí Janet Yellenová minulý týden řekla, že návrat míry inflace k normálu, který se pohybuje v rozmezí kolem dvou procent, očekává do druhé poloviny příštího roku. Jako důvod rychle rostoucích spotřebitelských cen uvedla problémy s pandemií covid-19 a problémy dodavatelského řetězce.

A předseda Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) Jerome Powell v pátek připustil, že inflace by mohla trvat „i v příštím roce“. Fed nakupuje dluhopisy, čímž umisťuje elektronické dolary do rezerv velkých bank, a tím přidává do ekonomiky více peněz. To následně snižuje úrokové sazby a pomáhá spotřebitelům půjčovat si peníze, které pak mohou rovněž vložit zpět do ekonomiky.

PSALI JSME: Inflace: Násilná jako zloděj a smrtící jako nájemný vrah

Připomeňme, že na vrcholu pandemie covidu-19 Kongres pověřil Fed nákupem dluhopisů, čímž napumpoval peníze do americké ekonomiky, aby maximalizoval zaměstnanost a stabilizoval ceny. Úkolem Fedu je také spolu s Kongresem určit, kdy by měl nákup dluhopisů zbrzdit. A Fed už naznačil, že nákupy dluhopisů začne omezovat do prosince 2021.

A pokud by se inflace přehřála mnohem více, nebo nebude vykazovat žádné známky zpomalení, může Fed a Kongres nařídit americkému ministerstvu financí, aby přestalo tisknout peníze. To vše jsou způsoby, jak inflaci podle potřeby zastavit nebo zpomalit.

Americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Thomas Sargent došel už v roce 1981 k závěru, že hyperinflace končí až ve chvíli, kdy se centrální banka důvěryhodně zaváže k ukončení tisku velkého objemu peněz. Pokud by se totiž lidé domnívali, že Fed by například mohl tisknout peníze bez omezení, dolar by se mohl lehce vydat podobnou cestou jako před pár lety měna v Zimbabwe či Venezuele.

PSALI JSME: Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

„Strach zástupců Fedu, že by centrální banka mohla ztratit kontrolu nad inflací, je tak velký, že během tzv. Velké recese odmítli zvýšit inflační cíl na čtyři procenta. A i samotné kvantitativní uvolňování vzbudilo u některých jestřábů strach z hyperinflace,“ připomněl bývalý sloupkař agentury Bloomberg Noah Smith.

Příčiny vzniku hyperinflace ještě zcela nechápeme, bývá podle Smitha alespoň částečně politickým jevem a nikoliv pouze jevem ekonomickým. To byl i důvod monetárních pohrom v Argentině, Zimbabwe a Venezuele.

„No, doufám, že se Jack Dorsey ve svém volání po hyperinflaci mýlí,“ konstatoval na serveru Kingworldnews.com Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group, která spravuje majetek v hodnotě osmi miliard dolarů. Většina významných investorů podle stanice CNBC zatím hyperinflaci nepředpovídá, uzavřel server Yahoo.

PSALI JSME: Ke škrtnutí nul u měny sáhly nedávno Zimbabwe, Bulharsko, Rusko

(luk)

Další z kategorie Světová ekonomika