Zlato (oz) / USD
1 940,40
1,92 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace: Násilná jako zloděj a smrtící jako nájemný vrah

Inflace si v poslední době získala velkou pozornost, a to z dobrých důvodů, napsal ve svém komentáři na serveru thearmchairtrader.com investiční analytik Roger Breuer. Přinášíme redakčně upravený výtah z jeho textu.

Zlato začínalo 70. léta na 36 dolarech za unci a o deset let později stálo 678 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Předseda Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) Jerome Powell naznačil, že nedávný prudký nárůst cen je pravděpodobně přechodný a že cenové tlaky se budou snižovat, rekapituloval Breuer poslední vývoj: „Přesto mnozí investoři začínají uvažovat o vyšších úrovních inflace a přemýšlejí, co by delší období vysoké inflace mohlo znamenat.“

Při zvažování Powellova postoje je podle něj důležité si uvědomit, že pro centrální bankéře jsou očekávání ohledně budoucí inflace stejně důležitá jako inflace samotná. „Proč? Protože pokud si racionálně uvažující člověk myslí, že ceny budou zítra vyšší, bude dnes nakupovat více a přispěje k inflačním tlakům,“ vysvětlil investiční analytik.

PSALI JSME: Jestřábí obrat americké centrální banky

Ve stejné době jako Velká Británie zažívaly podobně vysokou míru inflace také Spojené státy. „Co se tedy v tomto období stalo s akciemi? Průmyslový index Dow Jones začínal v 70. letech na 744 bodech a o deset let později dosáhl 876 bodů. Ztracené desetiletí, protože inflace dosáhla dvouciferných hodnot,“ připomněl analytik.

Na druhé straně zlato začínalo 70. léta na 36 dolarech za unci a o deset let později stálo 678 dolarů za unci. „Osmnáctinásobný nárůst. Tento obrovský rozdíl v relativní výkonnosti Dow Jonesova indexu a zlata v 70. letech je vidět na grafu,“ uvedl.

Inflace v USA v 70. letech 20. století

V 70. letech působilo mnoho důležitých faktorů. V rámci tzv. Nixonova šoku v srpnu 1971 americký prezident oznámil řadu ekonomických opatření, která zahrnovala ukončení směnitelnosti amerického dolaru za zlato v kurzu 35 dolarů za unci. Tato směnitelnost platila od roku 1944.

„Dalšími významnými událostmi tohoto desetiletí byly válka ve Vietnamu, ropné embargo OPEC, aféra Watergate a částečné roztavení jaderného reaktoru v Three Mile Island,“ vypočetl Breuer.

Výkonnost indexu Dow Jones ve srovnání se zlatem

Zdroj: The Armchair Trader

Z pohledu investora však podle něj patřila relativní výkonnost indexu Dow Jones Industrial Average a zlatých slitků v tomto období vysoké inflace k těm nejpřekvapivějším. V 70. letech 20. století tak byly zlaté slitky mnohem výhodnějším místem pro investování, než akcie.

„Není divu, že se (někdejší americký prezident, pozn. red.) Ronald Reagan v roce 1978 vyjádřil, že inflace je násilná jako zloděj, děsivá jako ozbrojený lupič a smrtící jako nájemný vrah,“ dodal Roger Breuer.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

Roger Breuer

Autor je investiční analytik
(Redakčně upraveno)

Další z kategorie Zlato