Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky na 0,3 procenta z dříve očekávaných 0,2 procenta, uvedl zdroj agentury Reuters. Pro příští rok vláda podle něj počítá, že hrubý domácí produkt (HDP) stoupne o procento. Očekávaná prognóza je součástí návrhu jarních projekcí vlády, které má ministr hospodářství Robert Habeck představit příští středu.

Německo, euro
Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky na 0,3 procenta z dříve očekávaných 0,2 procenta, uvedl zdroj agentury Reuters. Foto: iStock

Berlínský kabinet očekává, že inflace bude klesat rychleji, než se původně předpokládalo. V letošním roce by se měla snížit na 2,4 procenta, přičemž už v březnu byla podle Eurostatu na 2,3 procenta. V předchozích projekcích vláda předpokládala inflaci v roce 2024 na úrovni 2,8 procenta.

Německé ekonomice, která je největší v Evropě, se v loňském roce vedlo mezi velkými zeměmi eurozóny nejhůře. Německé hospodářství se potýkalo s vysokými náklady na energie, nedostatkem globálních zakázek a s rekordně vysokými úrokovými sazbami. Přestože se očekává, že inflace a ceny energií se letos zmírní, růst zůstane podle prognóz slabý.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden snížil svou prognózu růstu německého HDP pro roky 2024 i 2025 o 0,3 procentního bodu. Letos očekává růst 0,2 procenta a příští rok 1,3 procenta. MMF výrazně zhoršil i odhad výhledu růstu české ekonomiky, která je na tu německou silně navázaná – nově pro letošek prognozuje růst 0,7 procenta, zatímco v listopadu ještě udával 1,2 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika