Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Meziroční míra inflace v USA se vrátila na třináctileté maximum 5,4 procenta

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Vyplývá to ze včerejších údajů amerického ministerstva práce.

Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že tempo meziměsíčního růstu spotřebitelských cen v září zůstane na srpnových 0,3 procenta. Foto: iStock

Rychlý růst spotřebitelských cen zvyšuje tlak na zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Ekonomové nyní předpokládají, že americká centrální banka (Fed) již příští měsíc ohlásí začátek omezování nákupů dluhopisů.

Za zvýšenou inflací z velké míry stojí zdražující energie. Ceny elektřiny se podle zprávy meziměsíčně zvýšily o 0,8 procenta a ceny plynu o 1,2 procenta. V meziročním srovnání plyn zdražil dokonce o více než 42 procent. Spotřebitelské ceny nyní tlačí vzhůru také výpadky v dodavatelských řetězcích, které omezují výrobu automobilů i dalšího zboží.

„Domnívám se, že nejhorší ještě nemáme za sebou. Předpokládáme totiž, že ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne průměrná meziroční inflace 5,5 procenta a snižovat se začne se vstupem do roku 2022,“ uvedl analytik Sam Stovall ze společnost CFRA Research.

(ČTK)