Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obavy z recese rostou

Makléři, investoři i spekulanti si nyní lámou hlavu s tím, jak vyzrát nad hospodářskými dopady pandemie. Ta zřejmě bude klíčem ke všem skříním plným kostlivců, byť se centrální banky snaží je držet oběma rukama, aby se neotevřely.

Pro české investory je investiční okénko dál otevřené, buď počkají na oslabení dolaru, nebo budou věřit, že dolar ještě víc posílí. Foto: iStock

Zastavení růstu ceny zlata podle banky Credit Suisse způsobili investoři, kteří potřebují hotovost, když se jejich riziková aktiva rozpadla. „Cena zlata by tak mohla v blízké budoucnosti dál čelit tlaku, protože někteří investoři stále potřebují získat hotovost, ale potom by měl cenný kov najít podporu,“ uvedli analytici Credit Suisse.

„Zlato v poslední době kleslo navzdory příznivým okolnostem pro tento vzácný kov, jako jsou volnější měnová politika, nižší výnosy dluhopisů a volatilita akcií,“ dodává Credit Suisse. „Připomeňme, že k podobné dynamice došlo na začátku finanční krize v roce 2008, kdy zlato pokleslo o 25 procent, než se v prostředí uvolněné měnové politiky prudce odrazilo.“

V důsledku nejnovějšího vývoje snížila banka svou prognózu na první polovinu roku z 1600 na 1560 dolarů za unci, ale svůj výhled do roku 2021 zvýšila na 1600 z původních 1400 dolarů. „Klíčovým faktorem určujícím budoucí směr vývoje ceny zlata mohou být výnosy dluhopisů,“  uvedla Credit Suisse.

„Cena zlata začala stoupat v roce 2019, když Federální rezervní systém USA (centrální banka) začal snižovat úrokové sazby. Fed nyní, aby stimuloval ekonomickou aktivitu v reakci na pandemii, agresivně snížil sazby. V současné době tak dluhopisy v objemu přibližně 13 bilionů dolarů mají negativní výnos.“

Zlato by také měl podpořit potenciál pro slabší americký dolar a zvýšená poptávka po vzácném kovu od centrálních bank, parafrázuje závěr zprávy Credit Suisse portál Kitco News.

Ne všichni se shodnou

Zlato vykazuje známky ustálení po týdnu jízdy na cenové horské dráze, ale zůstává pod tlakem, protože investoři se místo hledání útočiště obracejí k americkému dolaru. Jeho cena však prudce vzrostla z obavy, že kvůli pandemii dojde k celosvětové recesi, píše agentura Bloomberg. Investoři tak podle ní zůstávají chyceni v pasti mezi potřebou získávat hotovost na pokrytí ztrát a snahou přesunout se do bezpečného útočiště. 

„Nákup kvůli strachu poskytuje určitou podporu zlatu,“ uvedla Georgette Boeleová, analytička drahých kovů ABN Amro Bank. „To by v tuto chvíli mohlo tlumit zpomalení růstu ceny zlata.“

„Podle aktuálního vývoje ceny zlata se zdá, že investoři, kteří zvažují nejnovější stimulační opatření v boji proti zdravotní krizi, upřednostňují jako útočiště americký dolar a rostoucí státní dluhopisy také snižují přitažlivost zlata,“ oponuje agentura.

Kdy koupit zlato?

„Zatímco stimulační opatření (snižování úrokových sazeb, včetně programu pro nouzové nákupy dluhopisů) jsou obvykle pro zlato pozitivní, domníváme se, že jakákoli podpora zlata bude krátkodobá,“ domnívá se analytik australské banky Commonwealth Vivek Dhar. 

„Je zřejmé, že americký dolar je před zlatem jednoznačně prefererován, protože rizika na světových trzích se zvyšují, a to by mělo v nejbližší době tlačit na ceny zlata.“

Otázka z mezititulku má tedy dvojí odpověď. Z dlouhodobého hlediska se nákup zlata vyplatí kdykoli. A co se týče krátkodobé spekulace, tak se zdá, že i pro ni zůstává nákupní okénko pro české investory dál otevřené, pokud si buď počkají na analytiky slibované oslabení dolaru, nebo budou věřit, že dolar ještě víc posílí.

(rek)

Další z kategorie Zlato