Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kam vystoupá cena zlata?

Na světě se již nenajde analýza trhu se zlatem, která by předpokládala pokles ceny pod 1300 dolarů za troyskou unci. Banka Credit Suisse například prognózuje pro letošek průměrnou cenu unce zlata na 1375 dolarů. V roce 2017 byl průměr 1258 dolarů.

Kam vystoupá cena zlata? Ilustrační foto: Shutterstock

Švýcarští analytici očekávají další pokles dolaru po loňském oslabení o devět procent. „Pokud dojde k normalizaci měnové politiky, snižujeme prognózu na 1300 dolarů do roku 2021,“ zajišťuje se Credit Suisse, ale ve skutečnosti tomu jen málokdo věří.

Další oslabení amerického dolaru, stejně jako zvyšující se rizika na akciovém trhu zvažuje i australská banka ANZ. Ve své zprávě z minulého týdne uvedla, že ceny drahých kovů se udrží v současné podobě do konce prvního pololetí, než na konci roku dosáhnou na 1400 dolarů. „Zlato se nyní obchoduje za 1364 dolarů, tak nejsme daleko.“

Pokud jde o slabost dolaru, zmiňuje analýza, že dolar je blízko rovnováze a že jeho další oslabování by mělo být omezené. To by měl být signál pro české investory, kteří nyní nakupují zlato až o čtyři tisíce korun za unci levněji než před půldruhým rokem v době měnových intervencí ČNB.

Papírové zlato

„Investoři se stěhují do zlatých fondů (ETF), které se již obchodují jako akcie. Jen letos žlutý kov přidal tři procenta, protože dolar pokračuje v poklesu,“ uvedla komoditní makléřská společnost SP Angel. Celková známá účast v ETF s podporou vzácného kovu vzrostla na 2254 tun, což je nejvíc od května 2013. Podle analytiků společnosti Commerzbank se jen za leden zvýšil podíl zlata ve fondech o 30 tun.

Příliv zlata do fondů je poměrně stabilní. To nám dává jistotu, že se cena zlata udrží nad 1300 dolary,“ souhlasí investiční společnost BMO Capital Markets spadající pod Canadian Bank of Montreal. BMO je vzhledem k poptávce po zlatě přesvědčena, že i v případě zotavení americké měny může kov zůstat nad 1300 dolary za unci, a to i při zpětném odběru.

„Zlato překonalo naše očekávání. V současné době mu fouká do plachet kombinace geopolitických a ekonomických okolností, naposledy komentář amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který v Davosu prohlásil, že pro USA je slabší dolar požehnáním,“ odůvodňují svůj výhled analytici BMO. „To je obrat od předchozích vlád, které v průběhu posledního čtvrtletí století upřednostňovaly politiku silného dolaru.“ A zlato hned posílilo na 1366 dolarů za unci.

Přehřívání akcií

GFMS, analytická společnost agentury Reuters, se nezdráhá tvrdit, že cena zlata by mohla v roce 2018 dosáhnout maxima 1500 dolarů za unci kvůli přehřátí akciového trhu. „Prognóza průměrné ceny zlata 1360 dolarů se nezměnila. Před třemi měsíci jsme tvrdili, že v akciích narůstá riziko a dál si myslíme, že trhy potřebují korekci, aby to šílenství přestalo,“ uvádí analýza GFMS.

„Úloha zlata jako rizikového zajištění bude pokračovat, protože rostoucí napětí v Evropě a poněkud spontánní výstupy prezidenta Trumpa nejistoty zvyšují.“ Propad poptávky po zlatě a mincích v USA na desetileté minimum experti GFMS odůvodňují tamním nadšením pro kryptoměny.

(rek)

Další z kategorie Zlato