Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V lednu klesly ceny plynu, elektřiny a drahých kovů, zdražila ropa či cukr

Ceny komodit na světových trzích byly v lednu rozkolísané, klesly ceny plynu, elektřiny, obilovin a drahých kovů. Naopak zdražila ropa, cukr či kakao. Komoditní index agentury Bloomberg byl koncem ledna na své letošní výchozí hodnotě.

komodity
Ceny komodit na světových trzích byly v lednu rozkolísané, klesly ceny plynu, elektřiny, obilovin a drahých kovů. Naopak zdražila ropa, cukr či kakao. Foto: iStock

„Komodity byly na počátku roku značně rozkolísané. Nejvyšší ztráty zaznamenávaly v polovině ledna, nicméně hlavně zásluhou ropy se v druhé polovině měsíce vzpamatovaly. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg tak ukončil první měsíc v roce na svých otevíracích hodnotách,“ řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

Cena severomořské ropy Brent, která slouží jako hlavní ukazatel vývoje cen ropy na světových trzích, vzrostla o 5,5 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidala 6,8 procenta. Za růstem cen ropy stojí primárně napětí na Blízkém východě, které v lednu gradovalo útoky na lodě plující při pobřeží Jemenu. V reakci na cenu ropy rostly také velkoobchodní ceny paliv, které následně zvyšovaly ceny u čerpacích stanic v Česku.

Ceny dalších energetických komodit se ale už nevyvíjely zcela jednoznačně. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos klesla zatím o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent, cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce pak ztrácí 14 procent.

Ve skupině průmyslových kovů vykazuje nejvyšší ztráty hliník. Jeho cena letos vykazuje zatím pokles o 4,4 procenta. Nikl zlevnil o dvě procenta, naopak ceně mědi mírně prospěly poslední týdny. Cena tohoto kovu od začátku roku přidává 0,9 procenta. Průmyslovým kovům se nedařilo hlavně v první polovině měsíce. Po schválení nového ekonomického stimulu v Číně se však začaly zvyšovat.

Zlato zahájilo letošní rok mírným poklesem a za leden ztratilo 1,1 procenta své hodnoty. Cena stříbra klesla o 3,6 procenta, platina ztratila meziročně devět procent. Výrazný pokles pak má za sebou palladium. Je o 40 procent levnější než před rokem a s cenou 985 dolarů za troyskou unci na konci ledna proti začátku měsíce ztrácí 11 procent.

„Ve skupině zemědělských komodit letos vidíme výrazně nevyrovnané pohyby,“ upozornil Tyleček. Cena cukru vykazuje nárůst o 15 procent kvůli suchu v Indii a Brazílii. Cena kakaa dokonce už v lednu vzrostla o 18 procent. Její růst navazuje na vzestup o 65 procent v minulém roce. Daří se také bavlně, která přidává sedm procent. Cena kávy pak vykazuje růst o 3,5 procenta. Všechny zmíněné komodity se obchodují v New Yorku, podotkl Tyleček.

Opačným směrem se však vydaly obiloviny obchodované na chicagské komoditní burze. Cena kukuřice v lednu klesla o pět procent a cena pšenice ztratila 4,5 procenta. Obiloviny klesly v očekávání vysoké produkce v Jižní Americe a v reakci na vysoké zásoby v USA.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika