Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

FED a 4. QE jako zachránce rozvíjejících se trhů?

Globální trh nemohl expandovat donekonečna. Jaká má USA řešení pro trhy drcené pod silným dolarem?
Další QE? Tištění peněz nic nevyřeší, dlužníci sice budou moci refinancovat dluhy, ale bita na tom nakonec bude Amerika i její mezinárodní dlužníci.

Hrozí, že přijde příboj problémů, že hrady z písku, totiž 4. tištění peněz, zadrží příliv jen na krátké období zdánlivého klidu.

Po cestě k trvalému rozšiřování globálních trhů se stala taková legrační věc: přišly nečekané komplikace.  Půjčovat si levné dolary, když dolar klesal a když ho bylo hodně, se zdálo jako dobrý nápad. Pouze pár lidí nahlas vyslovilo své obavy, když se po světě v letech po 2009 rozpůjčovalo $9bln v dluzích fixovaných na dolar.

Jen málokdo chtěl vidět možnost, že dolar poroste, nebo že posílí vůči cizím měnám, což může destabilizovat globální ekonomiku.

Ukázalo se, že posilující dolar spustil únik kapitálu, jelikož ostatní měny začaly devalvovat.  Každý stát, který poskytl svou měnu jako hráz pro zastavení přílivu, musel čelit dalším komplikacím – totiž slábnoucímu exportnímu sektoru. Viz článek: Čína -, odsouzena k zániku, ať už chcete nebo nechcete (1. září 2015).

Mezitím ekonomika Říše středu trpěla svými vlastními nečekanými problémy, zejména rostoucími výnosy alias kvantitativním utahováním (opak QE).  Země EM (rozvíjecích se trhů) ve snaze bránit své měny pegované (fixované) na americký dolar, prodávají americké státní dluhopisy (které si země dosud držely jako devizové rezervy) a výnosy amerických dluhopisů tudíž samozřejmě rostou podle principu nabídky a poptávky.

Jak nabídka roste, prodejci musí kupce nalákat na vyšší výnosy.

Tento nárůst výnosů zcela zvrátí primární zamýšlený účinek kvantitativního uvolňování, tedy pokles výnosů a úrokových sazeb v USA.

Tato dynamika podkopává nohy jak rozvíjejícím se trhům, tak USA. 1. Na rozvíjejících se trzích se zjišťuje, že prodejem státních dluhopisů se růst nevrátí. 2. Silný dolar dále drtí fixované měny a tlumí růst, jelikož se musí prodávat aktiva, aby se splácel dluh propůjčený v dolarech.

Kvůli rostoucím sazbám hrozí, že americké „oživení“ bude mdlé a neznatelné.

A s jakým řešením přichází FED? Samozřejmě QE4.  Proč by jinak FED spouštěl 4. fázi tištění peněz, než aby ve Státech potlačil úrokové sazby?

Hlavním důvodem není potlačit výnosy v USA, ale zajistit dostatečnou likviditu dolaru pro každého, kdo si půjčil na americký denominovaný dluh. Pokud bude dolaru málo, budou se muset prodávat aktiva rozvíjejících se trhů, a poptávka po dolaru vytlačí dolar oproti ostatním měnám na vyšší pozici.

To vytváří začarovaný kruh, ve kterém posilující dolar čím dál tím víc znesnadňuje splácení dolarového dluhu, čímž dále tlačí na měny rozvíjející se trhů a cenu jejich aktiv.

V dlouhodobém výhledu je to cena, kterou je nutno zaplatit za tištění rezervní měny: americká centrální banka nemusí zachraňovat jen americké dlužníky a spekulanty, ale také mezinárodní dlužníky a spekulanty, kteří hráli vysokou hru s vypůjčenými dolary.

Jediný způsob, jak prolomit tento začarovaný kruh, je zaplavit svět americkou měnou, aby dlužníci mohli refinancovat své dluhy, aniž by museli likvidovat aktiva denominovaná v jiných měnách.

Jedním ze způsobů, jak dostat do oběhu víc dolarů, je kvantitativní uvolňování, v té či oné formě.

Tím se potlačí růst amerického dolaru a udělí se milost dlužníkům s dluhem denominovaným v USD. Ale ta milost bude jen dočasná, jelikož již NIKDO NEVĚŘÍ příběhům, že by půjčování levného dolaru rozvíjejícím se trhům a Číně SKUTEČNĚ VEDLO k růstu.

Příboj problémů stoupá, a hrady z písku, totiž tištění peněz, zadrží příliv jen na krátké období zdánlivého klidu. QE4 v podstatě nic nevyřeší a nespraví.

 Zdroj: oftwominds.com

Další z kategorie Centrální banky