Zlato (oz) / USD
2 165,46
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 16 procentech

Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 16 procentech. V tiskové zprávě uvedla, že inflační tlaky v Rusku sice postupně polevují, ale zůstávají zvýšené, protože kapacity k rozšiřování produkce zboží a služeb stále zaostávají za domácí poptávkou.

centrální banka
Centrální banka už na svém únorovém zasedání přerušila zvyšování úroků, ke kterému přikročila ve snaze mírnit inflaci. Foto: iStock

„Návrat inflace k cíli v roce 2024 a její další stabilizace poblíž čtyř procent předpokládá, že přísné měnové podmínky v ekonomice budou zachovány po dlouhou dobu,“ uvedla dnes centrální banka. Hlavní brzdou pro zvyšování domácí produkce zboží a služeb je podle ní nedostatek pracovních sil.

Inflace v Rusku vloni klesla na 7,4 procenta z 11,9 procenta v předchozím roce. Ekonomové podle agentury Reuters předpokládají, že v letošním roce zůstane nad čtyřprocentním cílem centrální banky. Ta ve druhé polovině loňského roku v rámci boje s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu celkem o 8,5 procentního bodu. Většina analytiků podle Reuters očekává, že snižování úrokových sazeb centrální banka zahájí v červnu.

Ruská ekonomika čelí sankcím, které na ni za vojenskou invazi na Ukrajinu z února 2022 uvalily západní státy. Moskva proto začala posilovat obchodní vazby se zbytkem světa, zejména s Čínou a s Indií. V těchto dvou zemích žije dohromady asi třetina světové populace.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky