Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maďarska centrální banka snížila základní úrok o 0,75 bodu na 8,25 procenta

Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 8,25 procenta. Uvedla to v dnešní tiskové zprávě. Je to už pošesté za sebou, kdy banka základní sazbu snížila, a to díky tomu, že se dál rychle zmírňuje inflace.

Maďarsko
Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 8,25 procenta. Foto: iStock

Maďarská centrální banka začala základní sazbu snižovat loni v říjnu, letos v únoru ji snížila o celý procentní bod. I tak ale zůstává základní úroková sazba v Maďarsku nejvyšší v Evropské unii.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v únoru zpomalil na 3,7 procenta z 3,8 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Inflace v Maďarsku nepřetržitě klesá od loňského ledna, kdy se vyšplhala na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem pak levnější půjčky například na bydlení. Zároveň ale při nižších úrocích klesá zhodnocení vkladů na spořicích účtech.

Maďarská ekonomika se nyní zotavuje z recese, do které se dostala v důsledku vysoké inflace. Domácí poptávka nicméně zůstává slabá, takže hospodářské oživení je podle analytiků zatím křehké.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta, v souladu s očekáváním analytiků. Úroková sazba se tak dostala na úroveň, která byla naposledy v polovině června 2022. Míra inflace v únoru v Česku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvolnila na dvě procenta z lednových 2,3 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky