Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína skupuje zlaté doly po celém světě

Čína pokračuje ve svém úsilí nakoupit tolik přírodních zdrojů, kolik je jen možné. Žádná jiná země na světě se ve stejné míře nepřipravuje, pokud jde o zajištění budoucího přístupu k přírodním zdrojům. Zlato nevyjímaje, uvedl server Outsider Club.

Čínské společnosti hledají zahraničí zlatá aktiva, aby zajistily svou budoucí výrobu. Foto: iStock

Zlato je ovšem nejen přírodním zdrojem, ale také vzácným peněžním kovem, v čemž je mnohem užitečnější než při průmyslovém využití. „Vlastnictví zlatých dolů je proto účinným způsobem, jak si zajistit budoucí přístup ke zlatým rezervám.

Jak cena zlata stoupá, zvyšuje se i hodnota dosud nevytěženého zlata. I proto bylo v roce 2019 na fúze a akvizice producentů zlata na celé planetě vynaloženo rekordních 30,5 miliardy dolarů.“

Během posledního desetiletí, zvláště když byla cena zlata nižší, se čínské firmy snažily získat maximum zlatých dolů a těžebních společností. „Ale tato aktiva Čína nekupuje, aby dalším prodejem vytvořila zisk. Čína je už nikdy neprodá,“ dodává Outsider Club.

Zlatá nezávislost

Čínské společnosti zabývající se zlatem aktivně hledají v zahraničí zlatá aktiva, aby zajistily svou budoucí výrobu a aby také snížily nebo nahradily závislost Číny na amerických dolarech. Čína již dnes těží nejvíc zlata na světě a na globální těžbě 3332 tun má dvanáctiprocentní podíl. A ten bude akvizicemi dál zvyšovat. 

Výkonný viceprezident společnosti China Gold International Resources na konferenci v Torontu například přiznal, že jeho firma „hledá příležitosti k akvizicím poměrně agresivně“. Zaměřuje se na společnosti s aktivy v cenovém rozpětí mezi jednou až dvěma miliardami amerických dolarů.

Konkrétní příklady

V listopadu 2019 společnost C‘-ťin Mining Group zakoupila aktiva měděných a zlatých dolů Freeport McMoRan v Srbsku za asi 390 milionů dolarů. Hned v prosinci tatáž skupina oznámila, že koupí Continental Gold za 1,3 miliardy kanadských dolarů. Continental Gold je kanadská společnost se zlatými doly v Kolumbii, která je jedním z předmostí čínských investic v Latinské Americe.

Dalším příkladem je propojení firem Barrick Gold a Šan-tung Gold Group. V dubnu 2017 koupila Šan-tung Gold poloviční podíl v dole Barricku ve Veladaru v Argentině za 960 milionů amerických dolarů. Poté v roce 2018 obě společnosti investovaly do svých akcií dalších 300 milionů dolarů. 

Šan-tung patří mezi největší producenty zlata v Číně a má šanci stát se jedním z deseti největších těžařů na světě. Barrick Gold je kanadská těžební společnost s doly v patnácti zemích světa a s obratem přes sedm miliard dolarů.

(rek)

Další z kategorie Zlato