Zlato (oz) / USD
1 246,89
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 375,34
0,03 %
EUR / USD
1,14
0,24 %
USD / CZK
22,76
0,17 %
Okénko Žanety Jelenové
Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) signalizuje jasné odhodlání jejich představitelů pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Činitelé Fedu byli podle dnes zveřejněného zápisu ve srovnání s předchozím prosincovým zasedáním optimističtější ohledně vyhlídek ekonomiky a měli větší důvěru v růst inflace.

Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky. Foto: iStock

„Většina účastníků poukazovala na to, že lepší výhled hospodářského růstu zvýšil pravděpodobnost, že by bylo vhodné pokračovat v postupném zpřísňování měnové politiky,“ píše se v zápisu. Téměř všichni účastníci zasedání předpovídali, že inflace se ve střednědobém výhledu bude díky příznivému vývoji ekonomiky a silnému trhu práce zvyšovat směrem k dvouprocentnímu cíli Fedu.

Centrální banka na lednovém zasedání podle předpokladů ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 1,25 až 1,50 procenta. V prosinci základní úrok zvýšila o čtvrt procentního bodu.

Lednové zasedání bylo poslední, kterému předsedala Janet Yellenová. Tu začátkem února v čele Rady guvernérů Fedu vystřídal Jerome Powell.

(ČTK)