Zlato (oz) / USD
1 246,75
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
28 271,40
0,34 %
EUR / USD
1,14
0,14 %
USD / CZK
22,68
0,18 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed převede z loňského zisku na vládu zhruba 80 miliard dolarů

Americká centrální banka (Fed) ze svého loňského zisku převede na federální vládu 80,2 miliardy dolarů (zhruba 1,7 bilionu Kč), tedy o 12 procent méně než v předchozím roce. Banka to uvedla v předběžném odhadu loňských výsledků. Vláda používá peníze získané od Fedu ke snížení rozpočtového deficitu, píše agentura AP.

Fed převede z loňského zisku na vládu zhruba 80 miliard dolarů. Ilustrační foto: Shutterstock

Čistý zisk centrální banky se loni podle odhadu snížil o 11,7 miliardy dolarů na 80,7 miliardy dolarů. Za poklesem stál nárůst objemu úroků, které Fed vyplácí komerčním bankám. Fed během loňského roku v reakci na příznivý vývoj ekonomiky Spojených států třikrát zvýšil svou základní úrokovou sazbu.

Centrální banka v posledních letech dosahuje vysokých zisků díky úrokům z dluhopisů, které nakoupila po finanční krizi v rámci snahy o podporu ekonomiky. V říjnu loňského roku začala centrální banka objem svého portfolia dluhopisů snižovat. Nadále však drží cenné papíry v objemu kolem 4,4 bilionu dolarů, vysoko nad úrovní z doby před finanční krizí, upozorňuje agentura AP.

Za rok 2015 převedl Fed na federální vládu rekordních 97,7 miliardy dolarů. Od té doby se však převáděná částka snižuje a předpokládá se, že vzhledem k omezování portfolia dluhopisů bude pokles pokračovat také v příštích letech.

(ČTK)