Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed podle očekávání nechal úroky beze změny

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Banka v prohlášení rovněž uvedla, že ekonomika je silná. To podle agentury Reuters potvrzuje očekávání analytiků, že by Fed mohl znovu zvýšit náklady na úvěry v září.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. Foto: iStock

Fed v letošním roce zvýšil úroky dvakrát, v březnu a červnu. V červnovém prohlášení rovněž uvedl, že předpokládá, že by náklady na úvěry mohly letos zdražit ještě dvakrát. Analytici očekávají další dvě zvýšení v září a v prosinci. Od prosince 2015 již bankéři zvýšily úroky sedmkrát.

Fed upozornil, že od jeho posledního zasedání v červnu ekonomika výrazně roste a trh práce nadále posiluje, zatímco inflace zůstává blízko dvouprocentního cíle stanoveného centrální bankou jako strop cenové stability.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji za téměř čtyři roky, protože spotřebitelé zvýšili své výdaje a zemědělci dodávky sóji do Číny před očekávaným zavedením cel. Inflace pak po šesti letech, kdy se pohybovala výrazně pod cílem Fedu, zrychlila. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává Fed přednost při sledování vývoje inflace, ve druhém čtvrtletí stoupl ke dvěma procentům.

Bankéři očekávají, že ekonomický růst příští rok zpomalí, protože se vytratí fiskální stimuly. Pozorně také sledují signály zrychlení inflace, které by je přimělo k navýšení tempa růstu úroků, aby zabránili přehřátí ekonomiky. Obávají se také možného dopadu hrozící obchodní války mezi USA a Čínou na americkou ekonomiku, která by mohla zvýšit ceny zboží a ohrozit firemní investice, upozornila agentura Reuters.

Dnešní prohlášení Fedu se nezmínilo o ochranářské obchodní politice americké vlády a potvrdilo, že rizika budoucího vývoje jsou zhruba vyrovnaná. Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že při růstu sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky.

(ČTK)