Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Výběr investic, o kterých jednala vláda v krajích

Výběr investic v krajích, o kterých během cest do regionů zhruba před rokem jednala vláda vedená Andrejem Babišem (ANO), řazeno chronologicky podle návštěv.

Výběr investic v krajích, o kterých během cest do regionů zhruba před rokem jednala vláda vedená Andrejem Babišem. Foto: Wikimedie

Zlínský kraj

– První z regionů navštívil Babiš se svými ministry loni 5. března, s tamní reprezentací jednali třeba o plánované nové interně v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Babiš žádnou konkrétní podporu čtyřmiliardovému projektu neslíbil, třetinu by však podle jeho slov mohl dát stát, další třetinu kraj a poslední část město. Tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek pak hovořil o zahájení geologického průzkumu v místě plánované přehradní nádrže Vlachovice na Zlínsku, který by měla přijít na 5,45 miliardy korun.

Letos v dubnu vláda rozhodla, že stát dá na majetkoprávní vypořádání související se stavbou vodního díla Vlachovice 705 milionů korun. V případě nemocnice nedávno krajští zastupitelé jednali o případné výstavbě nové nemocnice či rekonstrukci stávající, žádné rozhodnutí nepadlo.

Praha

– V hlavním městě se Babiš loni 12. března, tedy krátce po zahájení návštěv regionů, zabýval investicemi do kulturních staveb. Pro karlínskou Invalidovnu přislíbil zhruba miliardu korun potřebnou na rekonstrukci, s ministrem kultury Iljou Šmídem zavítal také do Národního muzea, Státní opery, Národního divadla a Národní galerie, které se rekonstruují nebo se investice chystají. Babiš podotkl, že potřebné částky nejsou tak závratné, aby je nenašel, je ale třeba projekty naplánovat.

Letos v lednu vláda schválila financování 17 projektů rekonstrukcí a novostaveb sídel veřejných kulturních institucí v příštích devíti letech. Je mezi nimi řada pražských památek a institucí, mj. Invalidovna, Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerie či Národní technické muzeum.

Liberecký kraj

– Během návštěvy loni 13. března se kabinet zabýval přípravou alternativního vedení vody pro Frýdlantský výběžek, na kterou vláda o týden později uvolnila 60 milionů korun. Babišovi ministři také slíbili pomoc při demolici zchátralých budov v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Program na demolice, z něhož mohly loni čerpat dotace jen obce, se rozšíří i pro kraje, celkem by v programu mělo být podle premiéra 350 milionů korun. Babiš také řekl, že je potřeba investovat do obnovy skokanského areálu v Harrachově, která by měla podle odhadů přijít na stovky milionů korun.

Středočeský kraj

– Vláda se na svém výjezdu 28. března z investic zabývala zámkem v Přerově nad Labem na Nymbursku, který by měl koupit Středočeský kraj a opravit ho s podporou státu. Náklady se odhadují na 50 milionů korun, z toho od státu by mohlo přijít 70 procent. Premiér Babiš také řekl, že pokládá za logický požadavek Středočeského kraje na změnu rozpočtového určení daní (RUD), která by nejlidnatějšímu regionu v zemi zajistila větší příjmy. O měsíc později ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že s dalším navýšení RUD nepočítá, připustila pouze změnu navrhovanou Středočeským krajem, který chce zvýhodnit ve výpočtových kriteriích nárůst počtu obyvatel.

Investicím v kraji se Babiš věnoval i o dva týdny později v Mladé Boleslavi, kde řekl, že se spolupráci vlády, kraje, města a automobilky Škoda Auto připravuje 11 projektů v oblasti infrastruktury za 8,6 miliardy korun. Do roku 2021 se má proinvestovat 3,8 miliardy. Loni v říjnu vláda schválila plán výstavby a úpravy dopravní infrastruktury na Mladoboleslavsku, který počítá s 11 projekty. Stát plánuje investovat více než 7,6 miliardy korun. Po dohodě s automobilkou by v regionu měla vzniknout nová železnice i čtyřproudová silnice u sídla firmy.

Královéhradecký kraj

– Premiér Babiš na návštěvě loni 9. dubna podpořil plánovanou výstavbu nové infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové za 400 milionů korun. Vláda by podle něj mohla pomoci při vyřešení majetkoprávních vztahů, objekt by měl vyrůst na armádních pozemcích. Zabýval se i dalším osudem rozsáhlého objektu bývalé vojenské nemocnice v Josefově, jenž patří městu a který by se mohl změnit na sanatorium pro veterány, bývalé vojáky či policisty. Babiš přislíbil zorganizovat schůzku za účasti armády, policie nebo vězeňské služby a podle jejího výsledku se stát rozhodne o případném dalším angažmá.

Karlovarský kraj

– Vláda se na výjezdu 16. dubna zabývala plánem automobilky BMW, která zamýšlí u Sokolova vybudovat zkušební polygon pro autonomní vozy. Babiš řekl, že bude požadovat závazek vytvoření pracovních míst a místo investiční pobídky by dal přednost daňové pobídce. O dva týdny později kabinet schválil memorandum o spolupráci, na jehož základě by firma mohla dostat investiční pobídku 18,75 milionu eur (asi 480 milionů Kč). Babiš se zabýval i plánovaným rozšířením dráhy karlovarského letiště, které by mělo přijít na stovky milionů korun, podle premiéra je ale nutné nejprve zvážit, jestli se podobná investice vyplatí.

Moravskoslezský kraj

– Vláda se v kraji během dvoudenní návštěvy 24. a 25. dubna mj. zabývala letištěm, to ostravské v Mošnově nutně potřebuje rekonstrukci přistávací dráhy. Náklady se odhadují na 1,5 a dvě miliardami korun, Babiš doporučil obrátit se na Evropskou investiční banku. Kabinet se věnoval i nedostatku vody v odlehlých částech Třince, město usiluje o to, aby stát umožnil na zavedení vodovodu získat dotace i městům, zatím jsou dostupné jen pro menší obce. Premiér přislíbil, že se těmto problémům budou dotační programy věnovat. Ministr kultury Ilja Šmíd pak podepsal memorandum, podle něhož stát přispěje na stavbu krajské vědecké knihovny, nové koncertní síně a přístavbu Domu umění, celkem dá 1,7 miliardy korun.

Jihomoravský kraj

– Pozornost věnovala vláda 2. a 3. května dopravním stavbám, premiér se například podivil nad náklady na výstavbu uvažovaného nového brněnského nádraží. Cena kolem 45 miliard korun se Babišovi zdá vysoká. Představitelé Brna oznámili, že budou jednat o finanční účasti státu na vybudování multifunkční haly pro hokejovou Kometu za 1,5 miliardy korun a nového velodromu za 600 milionů. Ministr kultury Šmíd řekl, že vláda by měla v druhé polovině roku rozhodnout o penězích na Janáčkovo kulturní centrum v Brně. Koncertní sál s kapacitou 1200 míst vyjde na 1,3 miliardy korun, stát by měl dát 600 milionů, stejnou částku Brno a 100 milionů kraj.

Brno a Jihomoravský kraj se již dohodly se státem na jeho finanční spoluúčasti při stavbě haly pro hokejovou Kometu. Částka zatím není jasná, ale jde o stovky milionů korun. V otázce velodromu město město jedná se státem o finanční účasti, zatím není nic domluveno. Podle ministerstva kultury státní rozpočet na letošní rok počítá s 200 miliony korun na stavbu Janáčkova kulturního centra. Další dva roky by měl stát dát vždy po 200 milionech.

Ústecký kraj

– Během návštěvy loni 14. května například ministr dopravy Dan Ťok oznámil, že jeho úřad ještě jednou posoudí možnou obnovu železniční trati z Lovosic do Teplic, kterou v roce 2013 poničil sesuv půdy. Podle Správy železniční dopravní cesty by oprava úseku vyšla na 800 milionů a celkové náklady na revitalizaci tratě by činili až 2,6 miliardy korun. V Ústí nad Labem pak premiér Babiš řekl, že by stát do budoucna mohl pomoci městům a obcím s výkupem domů v sociálně vyloučených lokalitách, zamezil by tak dalšímu byznysu s chudobou. Ministerstvo pro místní rozvoj od loňského listopadu poskytuje obcím dotace na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách.

Kraj Vysočina

– Vláda se v kraji loni 28. května zabývala možným zvýšením náhrad, které stát vyplácí zemědělcům u vodní nádrže Švihov kvůli ztíženému hospodaření v okolí tohoto zdroje pitné vody. Vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že by se otázky spojené se stanovením ochranných pásem a náhrad mohly vyjasnit do konce roku. Premiér Babiš oznámil, že vláda řeší možnost půjček pro obce, aby mohly odkoupit zpět podíly v privatizovaných vodárenských společnostech. Představitelé Jihlavy s premiérem hovořili o investici do letiště v Henčově u Jihlavy, kde pro stavbu zpevněné vzletové dráhy magistrát potřebuje získat pozemky od státu.

Pozemky v Henčově se již jihlavské radnici podařilo získat. V souvislosti s nádrží Švihov ministr zemědělství Miroslav Toman loni v prosinci řekl, že ministerstvo má připraveno řádově 50 až 60 milionů korun a „zemědělcům kolem Želivky bychom byli schopni vyplácet až sedm tisíc korun na hektar, jako náhradu za újmu“.

Jihočeský kraj

– Na výjezdu na jih Čech loni 5. června Babiš například podpořil uvažovaný vznik lékařské fakulty, vláda také slíbila dostavbu dálnice D3 či změny ve fungování letecké záchranné služby – Babiš mluvil o nové koncepci, která by počítala s návratem leteckých záchranářů z Bechyně na letiště do Plané u Českých Budějovic. Jednalo se také o osudu otáčivého hlediště v Českém Krumlově, jehož současnou podobu kritizuje UNESCO. Ministr kultury Šmíd podpořil jeho přesun ze zámecké zahrady, který by měl přijít na stovky milionů korun a stát by se na nákladech podílel zhruba třetinou, Babiš i hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) se vyslovili pro ponechání točny na svém místě.

Letos v březnu zahájilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavbu části D3 Hodějovice-Třebonín, která bude součástí obchvatu Českých Budějovic. V únoru komise, která se zabývá budoucností českokrumlovské točny, přijala návrh ministra kultury Antonína Staňka, podle kterého otáčivé hlediště zůstane v barokní zámecké zahradě. Podle lednového oznámení ministerstvo zdravotnictví připravuje model, podle kterého se základna jihočeské letecké záchranné služby od ledna 2021 s největší pravděpodobností vrátí do Plané.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova