„Srpnový vývoj na akciových trzích zintenzivnil opatrnost investorů, kteří bedlivě sledují zpomalující se aktivitu jak v průmyslu, tak ve službách. Ceny akcií proto mírně klesly a stáhly sebou i hodnotu akciových fondů,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát. Konzervativní investoři se podle něj zaměřili na jádrovou inflaci, očištěnou o mimořádné vlivy. „Té se nechce výrazně níže, a proto měly výnosy dluhopisů tendenci jít spíše výše, což ovlivnilo negativně ceny dlouhodobých dluhopisů,“ dodal.
Za negativní výkonností akciových fondů stojí především rychlé zpomalování ekonomické aktivity v Německu, což indikuje možné budoucí problémy s růstem v Evropě, upozornil Mašát. Na druhou stranu americká data byla lepší než očekávání, což může způsobit další zvyšování úroků, a tedy zpřísnění měnové politiky. „Smíšená data a strach z vysokých úroků vedla k vybírání zisků. Korigovaly především evropské akcie, které skončily skoro o čtyři procenta níže,“ uvedl.
Průměrná cena dluhopisových fondů se za poslední měsíc nezměnila. „Pokles inflace ke dvěma procentům a výnosy dlouhodobých státních dluhopisů kolem pěti procent znamenají, že i dluhopisy v nejbližší letech bez problémů pobijí inflaci a budou reálně zhodnocovat peníze investorů,“ dodal Mašát.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním pololetí 2023 vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 75 miliard na 826 miliard korun.
(ČTK)