Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Češi neznají rizika investic do privátních dluhopisů

Češi neznají rizika spojená s investováním do privátních dluhopisů, vyplývá z průzkumu spotřebitelského a poradenského serveru Rizikovedluhopisy.cz mezi více než tisícovkou respondentů. Lidé tak často naletí obchodním praktikám takzvaných finančních šmejdů. Neznalost Čechů hraje podle serveru do karet firmám, využívajícím agresivních obchodních metod s cílem prodat rizikové dluhopisy.

Počet emitovaných privátních dlouhodobých dluhopisů každoročně stoupá. Od roku 2015 přesáhla jejich celková hodnota bilion Kč. Foto: iStock

Každý desátý Čech se podle průzkumu s praktikami tzv. finančních šmejdů už setkal. Ti nejčastěji prostřednictvím telemarketingu nabízejí privátní firemní dluhopisy a klientům slibují garantované vysoké zisky při nulovém riziku.

Počet emitovaných privátních dlouhodobých dluhopisů každoročně stoupá. Od roku 2015 přesáhla jejich celková hodnota bilion Kč. Jen za loňský rok byly emitovány firemní dluhopisy v hodnotě 378 miliard Kč.

Nejčastěji Češi investují do firemních dluhopisů částku v rozmezí 20.000 až 50.000 Kč s průměrnou úrokovou sazbou 6,5 procenta a splatností pět let.

„Pokud někdo nabízí dluhopisy s nadstandardní úrokovou sazbu i nad deset procent ročně, a zároveň tvrdí, že taková investice s sebou nenese žádné riziko, prostě lže.

Před takovým finanční poradcem je třeba se mít na pozoru a investice do těchto firemních dluhopisů pečlivě zvážit,“ uvedla mluvčí serveru Eliška Skřivanová.

Firemní dluhopisy nejsou zajištěné

Klienti by si měli uvědomit, že firemní dluhopisy nejsou zajištěné. Většina jich ani není volně obchodovatelná. Klienti tedy nemohou dluhopisy dále prodat, pokud potřebují své peníze dříve, před splatností daného dluhopisu.

Navíc dohled České národní banky v tomto segmentu je podle Skřivanové formální. ČNB například neposuzuje reálnost investičního plánu, který je součástí finančního prospektu dané emise dluhopisů. Dohledem ČNB přitom finanční šmejdi často argumentují.

Emitují i firmy v insolvenci

Není výjimkou, že dluhopisy v řádu několika miliard klientům nabízejí i firmy, na které byly podány návrhy na insolvenci. U takových firem je zcela zřejmé, že nebudou schopny dostát svým závazkům a drobní investoři o své peníze přijdou. Běžně emitují firemní dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun společnosti s ručeným omezením a se základním kapitálem 200.000 Kč, upozornil Skřivanová.

Spotřebitelé by vždy měli pečlivě prostudovat investorský prospekt, posoudit jeho reálnost a návratnost investice. „Náš server se setkal i s dluhopisy na rekonstrukce místní diskotéky,“ dodala Skřivanová.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova