Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průměrná mzda v ČR loni dosáhla 40 353 korun, v reálném vyjádření klesla

Průměrná mzda loni v Česku dosáhla 40 353 korun. V meziročním srovnání to bylo o 2450 korun více, tedy o 6,5 procenta. Vzhledem k inflaci 15,1 procenta ale mzdy reálně klesly o 7,5 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků bude pokles reálných mezd pokračovat i letos, i když mírnějším tempem. Vzhledem k vývoji mezd podle nich nevzniká riziko vytvoření mzdově-inflační spirály, které by přimělo Českou národní banku (ČNB) dál zvýšit základní úrokovou sazbu.

peníze
Průměrná mzda loni v Česku dosáhla 40 353 korun. V meziročním srovnání to bylo o 2450 korun více, tedy o 6,5 procenta. Vzhledem k inflaci 15,1 procenta ale mzdy reálně klesly o 7,5 procenta. Foto: iStock

V samotném čtvrtém čtvrtletí se průměrná mzda nominálně zvýšila o 7,9 procenta na 43.412 korun. V reálném vyjádření se ale snížila o 6,7 procenta, klesala tedy páté čtvrtletí za sebou.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve 4. čtvrtletí meziročně o devět procent na 37 463 korun. U mužů činil 40.232 korun, u žen 34.554 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 666 korunami a 70 514 korunami měsíčně.

Nejvyšší průměrná mzda je dlouhodobě v Praze, ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta na 52 213 korun. Na druhém místě v regionálním srovnání byl Středočeský kraj, kde průměrná mzda meziročně vzrostla o 8,5 procenta na 43 730 korun. Nejnižší průměrná mzda byla ve čtvrtém čtvrtletí v Karlovarském kraji, po meziročním růstu o 6,5 procenta dosáhla 38 019 korun. Následoval Pardubický kraj, kde se průměrná mzda meziročně zvýšila o 6,7 procenta na 39 345 korun. V žádném z krajů nepřekonal růst mezd inflaci, reálně se tedy mzdy snížily v celé republice.

Nejvíce v posledním čtvrtletí loňského roku rostly mzdy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Bylo to o téměř 15 procent. Naopak o 0,3 procenta klesly mzdy ve vzdělávání. „Ve zdravotní a sociální péči byl nárůst pouze 4,5 procenta,“ uvedli statistici.

„Čeští zaměstnanci prožili z pohledu mzdového vývoje vpravdě hororový rok. Ačkoliv česká ekonomika jako celek reálně narostla o 2,4 procenta, zaměstnanci z tohoto výkonu mnoho neměli, když jejich příjem reálně poklesl,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

„Průměrné (nominální) mzdy by měly v letošním roce růst o necelých osm procent, což stále bude vzhledem k očekávání dvouciferné inflace představovat mírný pokles reálných mezd,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Vzhledem k vysoké inflaci a zlepšující se hospodářské situaci ale mohou odbory tlačit na rychlejší růst. „Většina ekonomických prognóz v současnosti však počítá stále s relativně umírněnou mzdovou dynamikou, a riziko vzniku mzdově-inflační spirály se tak prozatím zdá jako omezené,“ doplnil.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova