Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v únoru klesla na 2,1 procenta, je nejnižší od konce 2018

Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil posedmé v řadě. Ceny stouply o 2,1 procenta, zatímco v lednu to bylo o 2,2 procenta. Meziroční inflace se tak dostala nejníže od konce roku 2018. V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,2 procenta, ovlivnily to především ceny za dopravu.

Meziroční inflace se tak dostala nejníže od konce roku 2018. V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,2 procenta, ovlivnily to především ceny za dopravu. Foto: iStock

Podle ekonomů nelze kvůli zdražování ropy, které následně zvyšuje ceny pohonných hmot, vyloučit v březnu a dubnu nárůst inflace. Inflace se tak podle ekonomů minimálně v první půlce roku pravděpodobně udrží nad dvěma procenty a za celý letošní rok bude kolem 2,5 procenta.

Proti loňskému únoru letos lidé platili za alkohol a tabák o 10,5 procenta více. Nájemné zdražilo zhruba o procento, vodné téměř o dvě procenta a stočné bylo dražší o 2,3 procenta. Nákladnější bylo také pojištění a finanční služby. Elektřina naopak zlevnila o 2,8 procenta a cena zemního plynu o 4,7 procenta. Méně se platilo rovněž za poštovní a telekomunikační služby.

Důvodem meziměsíčního růstu cen bylo především zdražení pohonných hmot a automobilů. O více než pět procent byla dražší také zelenina, ceny ovoce pak proti letošnímu lednu vzrostly o čtyři procenta.

„Celková inflace by v nejbližších měsících mohla trh zaskočit opětovným mírným navýšením meziroční dynamiky, když do hry vstoupí velmi nízká srovnávací základna cen ropy, jež povede k růstu cen pohonných hmot a energií,“ uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Postupně se také podle něj bude projevovat navýšení daní u tabáku.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je třeba do dalších měsíců počítat s výkyvy inflace na obě strany. Pro březen a duben nelze vyloučit mírný nárůst meziroční inflace.

Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. Důvodem rozdílu byl především, stejně jako v lednu, vývoj cen potravin.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova