Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupla o 0,4 bodu na 6,6 procenta

Index spotřebitelských úvěrů, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, v březnu dále stoupl. Jeho hodnota vzrostla o 0,4 procentního bodu na 6,60 procenta. V lednu se index po výrazném propadu na sklonku roku 2020 vrátil nad šest procent. Vyplývá to z indexu spotřebitelských úvěrů, který ČTK poskytla poradenská firma Broker Consulting.

Poskytovatelé půjček již od první vlny omezení loni v březnu zpřísňují kritéria pro poskytování úvěrů. Foto: iStock

Výraznějšímu zvýšení sazeb podle odborníků příliš nenahrává konkurenční boj na trhu spotřebitelských úvěrů, ani to, že domácnosti nyní mnohem důkladněji zvažují potřebu pořízení úvěru.

„Průměrné sazby běžných spotřebitelských úvěrů na cokoliv rostou, stejně jako počet úvěrů samotných, jen velmi pozvolna. České domácnosti pociťují obavy z ekonomického dopadu pandemie koronaviru na rodinný rozpočet, a tak jsou opatrnější a více zvažují, zda a co si na úvěr pořídí,“ uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.

Výraznějšímu nárůstu úvěrů na spotřebu nenahrává ani fakt, že poskytovatelé půjček již od první vlny omezení loni v březnu zpřísňují kritéria pro poskytování úvěrů. Mnozí klienti z koronavirem nejvíce zasažených sektorů, jako je cestovní ruch, pohostinství nebo maloobchod, už podle něj na úvěr většinou ani nedosáhnou, resp. banky již nemusí akceptovat příjmy z jejich podnikání.

S ohledem na stále povzbudivější vývoj koronavirového stavu a očekávané rozvolňování většiny opatření však Novák předpokládá, že se změní i situace u úvěrů. Podle Nováka budou mít čeští spotřebitelé po ročním nákupním půstu velký apetit. Díky zvýšené míře nákupu zboží a služeb by následně mohlo dojít k oživení ekonomiky. S větším zájmem o nákupy pak opět vzroste potřeba si na ně půjčovat. Novák se domnívá, že spíše nastane stabilizace sazeb či dokonce jejich meziměsíční pokles.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova