Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dlouhý: Negativa regulace EU začínají převažovat nad pozitivy

Negativa z regulatorních opatření EU začínají pro české podnikatele převažovat nad pozitivy členství v unii. Na konferenci nazvané 15 let v EU – příběh české ekonomiky, kterou pořádá Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE), to dnes řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ekonomicky ale bylo podle něj členství ČR v EU přínosné.

Dlouhý vyzval k reformám fungování EU, konkrétně zmínil úpravy fungování vnitřního trhu a odstranění skrytého protekcionismu. Foto: Wikipedie

Dlouhý vyzval k reformám fungování EU, konkrétně zmínil úpravy fungování vnitřního trhu a odstranění skrytého protekcionismu. „Oslavy 15 let členství v EU připomínají situaci na Titaniku, kdy se na palubě tančí, ale v podpalubí už je voda,“ dodal.

Za dlouhodobě přínosné označili členství v unii i další řečníci. „Členství v EU násobně zvýšilo vliv Česka,“ řekl bývalý eurokomisař a bývalý premiér Vladimír Špidla. Podle eurokomisařky Věry Jourové se ČR posunula, měřeno hrubým domácím produktem, ze 60 procent průměru původní evropské patnáctky na 83 procent. Za negativum označila nesrozumitelnost unie pro občany.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že členství Česka v unii je jednoznačně správné. „Kdo tvrdí opak, měl by definovat, kam chceme patřit,“ poznamenal. Dodal, že blížící se druhé předsednictví Česka v EU by mělo být plnohodnotné. „Musíme ukázat, že víme, co chceme,“ podotkl.

Česká republika vstoupila do Evropské unie před 15 lety, 1. května 2004. Podnikatelé i analytici se již shodují na tom, že účast na jednotném evropském trhu bez cel a netarifních bariér je hlavním přínosem vstupu Česka do EU. Opakovaně kritizují regulaci z Bruselu. „Největším a nejcennějším úspěchem evropského projektu, ze kterého významně těží ČR, je jednotný trh,“ řekla již dříve analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova