Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v říjnu po zářijovém poklesu vzrostla

Důvěra v českou ekonomiku letos v říjnu po zářijovém poklesu stoupla meziměsíčně o 3,6 bodu na hodnotu 92,8. Rostla jak důvěra spotřebitelů, tak i podnikatelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi podnikateli meziměsíční růst táhl jen průmysl, v ostatních odvětvích se důvěra oproti září snížila. Meziročně celková důvěra v hospodářství země vzrostla o téměř tři body, loni v říjnu činila rovných 90 bodů.

palec
Meziročně celková důvěra v hospodářství země vzrostla o téměř tři body, loni v říjnu činila rovných 90 bodů. Foto: iStock

Indikátor důvěry podnikatelů celkově vzrostl o 3,4 bodu na hodnotu 92,8. „Říjnová důvěra mezi podnikateli byla opět výrazně ovlivněna vývojem ekonomického sentimentu v automobilovém průmyslu,“ řekl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. „Podle odpovědí podnikatelů v automotive se zdá, že nepříznivá situace v souvislosti s výpadky v dodavatelských řetězcích, která v září způsobila výrazný pokles očekávané výrobní činnosti, se stabilizovala rychleji, než podniky původně očekávaly,“ doplnil.

Důvěra podnikatelů v průmyslu výrazně stoupla, a to o 8,9 bodu na hodnotu 93,1. V ostatních oblastech důvěra v ekonomiku poklesla. Ve vybraných službách se snížila o 1,3 bodu na 92,3, v obchodě o 1,1 bodu na 89 a ve stavebnictví o 0,6 bodu na 100,2. V meziročním srovnání byla důvěra vyšší také pouze v průmyslu a v jiných odvětvích klesla. Oproti loňsku klesla také celková důvěra podnikatelů, v říjnu 2022 činila 93,5 bodu.

Indikátor důvěry spotřebitelů se letos v říjnu meziměsíčně zvýšil o 4,4 bodu na hodnotu 92,7. Klesl počet účastníků průzkumu očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících 12 měsících. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími 12 měsíci zůstal přibližně stejný jako v září, ale ubylo respondentů očekávajících zhoršení situace. Podíl lidí, podle kterých současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se ve srovnání se zářím také snížil.

„Po dvouměsíčním poklesu se indikátor důvěry spotřebitelů v říjnu vrátil na úroveň z července letošního roku. Ke zvýšení důvěry přispěla většina sledovaných ukazatelů, nejvíce meziměsíční snížení obav spotřebitelů z dalšího zhoršování celkové ekonomické situace v Česku,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Ve srovnání s loňským říjnem důvěra spotřebitelů výrazně stoupla, protože před rokem činila jen 72,7 bodu.

„Příčiny podprůměrné důvěry domácností však zůstávají, a to horší finanční situace oproti minulosti a obavy z budoucího ekonomického vývoje, což nepřináší příliš optimismu ohledně zotavování tuzemské spotřeby domácností,“ uvedl k dnešním údajům analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. V průmyslu podle něj táhl růst důvěry indikátor očekávané výroby v příštích třech měsících, který bývá v poslední době rozkolísaný.

Firmy podle analytika firmy Citfin Tomáše Volfa vyhlížejí okamžik, kdy Česká národní banka sníží úrokové sazby. „V ten moment se zlevní peníze a překlenovací, provozní a investiční úvěry půjdou nákladově dolů. Podobně tomu bude i u domácností, kterým se díky nižším úrokům uvolní napjaté rodinné rozpočty s hypotékami a spotřebitelskými úvěry,“ řekl.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

Indikátory Říjen 2023 Září 2023 Říjen 2022
Průmysl 93,1 84,2 91,5
Stavebnictví 100,2 100,8 109,2
Obchod 89,0 90,1 99,3
Vybrané služby 92,3 93,6 93,0
Podnikatelé celkem 92,8 89,4 93,5
Spotřebitelé 92,7 88,3 72,7
Souhrnný 92,8 89,2 90,0

zdroj: ČSÚ

(ČTK)

Další z kategorie Z domova