Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura, žádný stát všechna

Česká republika v současnosti plní dvě ze čtyř hospodářských kritérií nezbytných pro zavedení eura. Zatímco podmínky týkající se stavu veřejných financí a úrokových sazeb Praha splňuje, nevyhověla by z hlediska cenové stability a směnného kurzu. Ve své letošní zprávě o připravenosti zemí Evropské unie přijmout společnou evropskou měnu to uvedla Evropská komise (EK). Všechna kritéria nesplňuje ani jedna ze sedmi hodnocených zemí.

Euro jsou povinny zavést všechny unijní státy, výjimku si vyjednalo jen Dánsko. V současné době eurem platí téměř 340 milionů lidí v 19 členských státech unie. Foto: iStock

Neplnění kurzového kritéria vyplývá podle ministerstva financí z faktu, že se Česká republika neúčastnila Mechanismu směnných kurzů II. V reakci pro ČTK to uvedla Anna Fuksová z tiskového odboru resortu. „I když Česká republika nesplnila kritérium cenové stability, není v České republice v delším horizontu cenová stabilita ohrožena a lze předpokládat, že v dalších letech již bude toto kritérium plněno,“ uvedlo ministerstvo.

„Neplnění dvou ze čtyř kritérií pro vstup do eurozóny ze strany Česka není fatální. Inflaci máme vyšší pouze nepatrně a v důsledku jednorázových cenových opatření. Vývoj lze snadno ovlivnit tak, aby došlo ke splnění inflačního kritéria v rozhodném okamžiku,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Kritérium pro směnné kurzy pak Česko neplní, protože o tom politická reprezentace zatím nerozhodla.

Zároveň Sobíšek upozornil, že od letošního roku přestane Česko plnit další kritérium, a to schodek veřejných financí. Ten by neměl překročit tři procenta HDP. „Je otázkou, jak se bude příslušné kritérium pro kandidátské země interpretovat po (koronavirové) krizi, která výrazně zhorší stav veřejných financí všem,“ dodal.

Euro jsou povinny zavést všechny unijní státy, výjimku si vyjednalo jen Dánsko. V současné době eurem platí téměř 340 milionů lidí v 19 členských státech unie. Každoroční zpráva komise o připravenosti na vstup do eurozóny se tak vedle Česka týká ještě dalších šesti států společenství: Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska.

Pouze Chorvatsko a Švédsko podle Bruselu plní tři ze čtyř kritérií, s výjimkou členství v evropském mechanismu směnných kurzů, označovaném jako ERM II.

Dvouletá účast v něm je předstupněm k zavedení eura. Místopředseda EK Valdis Dombrovskis dnes ocenil, že Chorvatsko a Bulharsko se do mechanismu chystají vstoupit, což bude podle něj zásadní krok na cestě ke společné měně.

Česká politická reprezentace se v současnosti shoduje na tom, že by země neměla v dohledné době euro zavádět, ačkoli k tomu vyzývají například podnikatelské svazy. Kromě účasti v ERM II Česko nesplňuje ještě kritérium cenové stability, které se týká inflace.

Z analýzy České národní banky z loňského prosince mimo jiné vyplývá, že překážkou pro brzké přijetí eura je nadále nedokončený proces dlouhodobého přibližování se úrovně České republiky k vyspělým zemím eurozóny. Naopak jedním z dlouhodobě nejvýznamnějších argumentů pro vstup ČR do eurozóny je její obchodní a vlastnická provázanost se zeměmi platícími eurem.

Evropská centrální banka (ECB) včera ve své vlastní konvergenční zprávě uvedla, že některým státům hrozí odklon od dlouhodobých cílů. Znepokojení dala banka najevo zvláště v případě inflace, která je podle ní nepřípustně vysoká v pěti ze sedmi hodnocených zemí. „Kromě Švédska je ve všech hodnocených zemích poměrně slabá kvalita institucí a veřejné kontroly,“ uvedla také ECB. Žádné hledisko pro přijetí jednotné evropské měny zatím nesplňuje Rumunsko.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova