Zlato (oz) / USD
2 044,28
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB s účinností od ledna zmírňuje pravidla pro poskytování hypoték

Od ledna už banky nebudou muset uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). V platnosti nadále zůstává maximální poměr výše hypotečního úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti. Oznámila to členka bankovní rady Karina Kubelková.

hypotéka
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Foto: iStock

Limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu dosud byl 8,5, pro žadatele do 36 let 9,5. ČNB o jeho zrušení rozhodla kvůli tomu, že vyšší úrokové sazby omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů. Řízení těchto rizik tak může centrální banka ponechat přímo na poskytovatelích hypoték.

Už od července přestala ČNB vyžadovat uplatňování limitu výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). V platnosti tak zůstává pouze limit LTV, který bude i nadále 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent.

„V prostředí významných makrofinančních nejistot přetrvává riziko výraznějšího poklesu cen nemovitostí, které si vyžaduje i nadále působení ukazatele LTV. Vyšší úrokové sazby a utlumená hypoteční aktivita výrazněji omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů a řízení těchto rizik ponecháváme plně na poskytovatelích,“ řekla Kubelková.

Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub uvedl, že banky dosud dodržovaly limity LTV i DTI. Po červencovém uvolnění limitu DSTI podle Holuba vzrostl podíl hypoték, které ČNB považuje za rizikové, jejich objem ale nepředstavuje riziko pro stabilitu finančního systému. Ani po konci uplatňování limitu DTI nečeká ČNB hypoteční boom. „Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů budou nadále limitovány vysokými sazbami, navíc je ekonomika stále utlumená,“ řekl.

Podle ČNB se také začalo snižovat nadhodnocení bytů, pro domácnosti s mediánovými příjmy ale stále zůstávají nadhodnocené o zhruba 60 procent. Domácnosti, které čerpají hypoteční úvěr na vlastní bydlení, tak podle centrální banky nadále mohou podstupovat zvýšené riziko nesplácení. Méně než deseti procentům domácností umožňují jejich příjmy bezpečné dluhové financování průměrného bytu při současné výši úrokových sazeb.

Holub doplnil, že za posledních pět let se zvýšila průměrná výše hypotečního úvěru o polovinu na 3,1 milionu korun. Zkrátila se také doba fixací na průměrných 4,3 roku, což podle Holuba souvisí s očekávaným poklesem úvěrových sazeb. O 60 procent vzrostl průměrný čistý příjem žadatelů o hypotéku, který nyní dosahuje 85.000 korun. Podle Holuba je to z hlediska stability systému dobrá zpráva, protože je pravděpodobné, že dlužníci mají vyšší finanční rezervy, takže klesá riziko nesplácení úvěrů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova