Zlato (oz) / USD
1 931,25
0,59 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: České banky i pojišťovny jsou dost odolné vůči zhoršení ekonomiky

České banky i pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené, aby odolaly i zhoršeným ekonomickým podmínkám. Ukázaly to výsledky dohledových zátěžových testů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Tento druh testů provádí ČNB pravidelně ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, které pokrývají přes 90 procent českého trhu.

ČNB
České banky i pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené, aby odolaly i zhoršeným ekonomickým podmínkám. Foto: iStock

ČNB u bank testovala úvěrové, tržní a operační riziko, úrokové a neúrokové výnosy, náklady a kapitál v základním a v nepříznivém scénáři. I v případě nepříznivého vývoje by kapitálová přiměřenost klesla na 17,5 procenta, když regulatorní minimum je osm procent. „Sektor v současnosti disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem. Ten umožňuje absorbovat i silné negativní šoky,“ uvedla ČNB.

Také testy pojišťoven ukázaly, že sektor je dostatečně kapitálově vybavený a je schopný přestát významné změny rizikových faktorů. V případě nepříznivého vývoje by poměr solventnosti byl pro tržní i pojistná rizika 156 procent, a nacházel by se tak dostatečně vysoko nad regulatorní hranicí 100 procent. „Ze sledovaných rizik měla na pojišťovny nejvýznamnější dopad rizika poklesu hodnoty akciových investic a poklesu hodnoty státních dluhopisů,“ uvedla ČNB.

Dohledové zátěžové testy provádí ČNB každé dva roky ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, hodnotí přitom odolnost jednotlivých institucí. Do nynějších testů bylo zapojeno 12 bank, které zastupují 91 procent aktiv bankovního sektoru v ČR, a 18 pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného byl 99,9 procenta trhu.

Kromě dohledových zátěžových testů provádí ČNB i makrozátěžové testy, které hodnotí odolnost finančního sektoru jako celku. Jejich výsledky zveřejňuje dvakrát ročně jako součást zprávy o finanční stabilitě. Poslední výsledky makrozátěžových testů, které centrální banka zveřejnila v červnu, ukázaly, že český finanční sektor je vysoce odolný.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova