Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Růst cen průmyslových výrobců ovlivní i spotřebitelskou inflaci

Výrazný růst cen průmyslových výrobců podle analytiků oslovených ČTK ukazuje, že výrobci budou muset přenášet vyšší ceny na konečné zákazníky a spotřebitelská inflace tak nepoleví ani v dalších měsících. Situaci by mohlo uklidnit až obnovení výrobních a dopravních kapacit a uklidnění na trzích s komoditami.

Ceny průmyslových výrobců letos rostou už od února a růst vytrvale zrychluje. Foto: iStock

Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červenci stouply meziročně o 7,8 procenta, což byl nejvýraznější růst od listopadu 2004. Oproti loňsku vzrostly také ceny zemědělských výrobců o 5,2 procenta, ceny stavebních prací o 5,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,0 procenta.

„Tlak na růst cen ve výrobě stoupá především v důsledku vývoje v zahraničí. Firmy proto budou nuceny stále více přenášet vyšší náklady na konečné spotřebitele. Obrat v tomto směru nepřinese přísnější domácí měnová politika, ale teprve náběh těžebních, výrobních a dopravních kapacit a s ním spojené uklidnění situace na komoditních trzích,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Doplnil, že jasnou příčinou výrobní inflace jsou vysoké ceny komodit. „Situace na komoditních burzách se neuklidnila ani v červenci, a tak výraznější korekce finálních cen výrobců není zatím příliš pravděpodobná. A k normálu má daleko ještě i nákladní – zejména námořní – doprava,“ dodal.

„Ceny průmyslových výrobců udržuje v tempu zvýšená poptávka po otevření ekonomik a přetrvávající nedostatek výrobního materiálu, ale také zdražování cen energií a rostoucí ceny kontejnerové dopravy. Tento mix cenových tlaků se posléze odráží v cenách výrobců, kteří jsou nuceni přenášet část zvýšených nákladů na zákazníky. Pro spotřebitelské ceny dnes zveřejněný výsledek ukazuje, že nákladová inflace se ještě neukázala v celé své síle a po zbytek roku bude tlačit ceny vzhůru,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Proto také očekává, že spotřebitelská inflace ještě stoupne z červencových 3,4 procenta až ke čtyřem procentům na konci roku.

Hradil dále upozornil, že nedávno byl například v Číně uzavřen třetí nejrušnější přístav na světě a v jihovýchodní Asii navíc došlo k odstavení části výroby elektroniky. „V závěru roku bude navíc vyvíjet tlak zvýšená poptávka během vánočních svátků. Díky propojenosti dodavatelských řetězců, a především úzké vazbě na čínské výrobce, lze počítat s tím, že tyto komplikace budou mít dopad i globálně,“ uvedl.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky celkově data o vývoji cen výrobců překapují vyšším růstem, což představuje i pro Českou národní banku riziko vyšší inflace. „Na zářijovém zasedání tak lze počítat s dalším zvýšením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, ale vážně se bude diskutovat o ještě rychlejším utahování měnové politiky,“ uvedl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova