Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil očekává ponechání sazeb beze změny. „Aktuálně platná prognóza ČNB počítá s tím, že i při stávající úrovni sazeb se česká inflace sníží ke dvouprocentnímu cíli v horizontu jednoho roku. Od momentu zpracování této prognózy navíc prakticky všechna ekonomická data ukazovala na nižší inflační tlaky, než ČNB očekávala. Případným zvýšením sazeb by tedy centrální banka hasila požár, který podle její vlastní prognózy již nehoří,“ uvedl.
Analytik investiční společnosti Portu Marek Pokorný připomíná, že sazby jsou na sedmi procentech už rok, přestože se inflace v té době pohybovala nahoru i dolů. „Důvodů pro růst sazeb má ČNB méně než na posledním měnovém zasedání. To ještě podtrhává skutečnost, že inflace v květnu zmírnila a klesla o 1,6 procentního bodu na 11,1 procenta,“ uvedl.
Rovněž analytici České spořitelny konstatují, že většina dat z ekonomiky má spíš protiinflační charakter. „I proto vidíme stabilitu sazeb pro červnové zasedání stále jako nejpravděpodobnější scénář, ačkoliv se jejich případné zvýšení obecně nedá vyloučit,“ míní.
Ve prospěch zachování sazeb hovoří i poslední vyjádření členů bankovní rady v médiích. Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že vidí méně důvodů k růstu sazeb než na květnovém jednání bankovní rady. Člen rady Jan Kubíček v rozhovoru s Reuters řekl, že současná měnová politika je už dostatečně přísná.
Podle analytika společnosti FinGO Jakuba Ryby ale květnové zpomalení inflace nedává automaticky důvod k očekávání poklesu sazeb. Připomíná, že ve srovnání s loňskem je růst spotřebitelských cen stále rychlý. „Jako argument pro snížení úrokových sazeb proto patrně nižší inflace posloužit ještě nemůže a případnou změnu směrem dolů očekáváme nejdříve na konci tohoto roku,“ řekl.
Podobný názor má i Hradil. „Počítat nelze ani se snížením sazeb, ke kterému se bankovní rada odhodlá teprve v momentě, kdy si bude neochvějně jista, že tím neriskuje podcenění situace a prodloužení stávající inflační agonie. Tuto jistotu přitom v tuto chvíli dost dobře mít nelze,“ uvedl. Podle analytiků České spořitelny by první pokles sazeb mohl přijít v listopadu.
Na květnovém jednání bankovní rada těsnou většinou čtyř proti třem hlasům rozhodla o zachování základní sazby na sedmi procentech. Členové rady Tomáš Holub, Karina Kubelková a Jan Procházka hlasovali pro zvýšení o 0,25 procentního bodu. Michl po jednání rady řekl, že zvýšené úrokové sazby bude centrální banka udržovat delší dobu, aby zajistila návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli.
(ČTK)