Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Česká měna do roka zpevní k euru na 25,80 Kč

Česká koruna a polský zlotý budou po silném listopadovém růstu v nadcházejícím roce dál zpevňovat. Vzhůru se patrně vydají i měny dalších zemí ve střední a jihovýchodní Evropě, nejvýraznější zpevnění se ale čeká právě u české koruny. Ukázal to průzkum mezi analytiky, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Koruna za listopad zpevnila o 3,7 procenta, z tříměsíčního maxima 26,118 Kč za euro, kde byla minulý týden, ale sestoupila. Foto: iStock

Měny budou těžit ze zlepšení situace kolem šíření nového koronaviru, domnívají se analytici. Konkrétně u koruny očekávají, že proti závěru ze středy tohoto týdne do roka zpevní v průměru o 2,3 procenta na 25,80 Kč za euro.

„Pokud se vývoj pandemie opět nezhorší, pak by řada faktorů měla dát koruně na rok 2021 zelenou k mírnému zpevnění,“ poznamenala analytička Melanie Fischingerová z finančního ústavu Commerzbank. „Česká národní banka pravděpodobně zváží opětovné zvyšování úrokových sazeb ještě před ostatními centrálními bankami. To je důležitý argument, aby koruna mírně zpevnila,“ dodala analytička.

Mírně zpevnit by měl v nadcházejícím roce i maďarský forint, u rumunské měny však analytici čekají oslabení. U polského zlotého analytici čekají v příštím roce v průměru vzestup vůči euru o 2,4 procenta. Za listopad zlotý zpevnil skoro o tři procenta.

Středoevropské měny v listopadu prudce zpevnily, a svezly se tak na vlně optimismu po ohlášeném postupu ve vývoji vakcín proti koronaviru. Koruna tak zaznamenala nejvýraznější měsíční vzestup od roku 2009, tedy od konce globální finanční krize. Polský zlotý pak v listopadu zpevnil nejvíce od roku 2012.

Koruna za listopad zpevnila o 3,7 procenta, z tříměsíčního maxima 26,118 Kč za euro, kde byla minulý týden, ale sestoupila. Dnes dopoledne se pohybovala kolem 26,45 Kč za euro a zhruba 0,2 procenta ztrácela.

Analytici pražské společnosti Next Finance tento týden uvedli, že kvůli makroekonomické situaci v Česku nemá koruna prostor pro větší zpevnění. Silná bariéra směrem k silnějším hodnotám podle nich leží u hladiny 26 Kč za euro. „Podle nás se zmenšuje prostor pro krátkodobé posílení koruny, ale naopak výrazně zvětšuje prostor pro její oslabení,“ uvedli.

Maďarsko a Polsko vedou s Evropskou unií spor o spojování unijních peněz na obnovu hospodářství po koronavirové krizi s dodržováním zásad právního státu. Analytička finančního ústavu CIB Mariann Tripponová v této souvislosti řekla, že politické riziko více dolehne na maďarskou měnu. U ní výrazné zpevnění v příštím roce nečeká, částečně ale i proto, že hospodářská politika v Maďarsku počítá se slabším, ale relativně stabilním směnným kurzem.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova