Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Ceny potravin v příštích měsících porostou mírnějším tempem

Přispět k tomu může pokles cen na komoditních trzích, který ale vyváží stále rostoucí ceny energií. Řekli to dnes ČTK. Inflace podle dat Českého statistického úřadu v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu a nejvíce podražily energie a potraviny.

potraviny
Růst cen potravin podle analytiků bude v příštích měsících pokračovat, ale mírnějším tempem. Foto: iStock

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je cena potravin jedním z příčin zrychlení inflace. „V červenci meziměsíčně vzrostly o 1,4 procenta, jejich meziroční dynamika pak přidala z 18,7 procenta na 20 procent,“ uvedl. Pokračoval růst cen například olejů a tuku, které meziročně zdražily o více než 53 procent, ceny masa vzrostly meziročně o 21,7 procenta, rostly i ceny ovoce nebo pekárenských výrobků.

„Navzdory poklesu cen některých agrárních komodit na světových trzích však brání poklesu cen potravin nárůst energií a dalších vstupů. Je tak pravděpodobné, že růst cen potravin bude ještě pokračovat, ačkoli mírnějším tempem,“ doplnil Seidler s tím, že potraviny se k meziročnímu růstu inflace přispěly 0,2 procentními body.

Hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko uvedl, že na světových trzích došlo k poklesu cen některých důležitých komodit, mimo jiné i pšenice a ropy, jejichž cena se vrátila na úroveň přelomu roku, což je signálem pro zpomalení prudkého růstu cen.

Doplnil, že pokles cen komoditních vstupů má potenciál vyvážit výrazný růst nákladů na energie, které mají potenciál růst i nadále. „Nemůžeme tedy čekat, že se ceny potravin v obchodech najednou sníží, ale určitě je vidět, že potenciál pro jejich další růst se alespoň o něco omezil,“ dodal.

Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského bude z krátkodobého hlediska dominantní proinflační faktor ceny energií, potraviny budou k růstu inflace přispívat v menší míře.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozornil na to, že sezonně zrychlovaly pouze ceny zeleniny, zatímco ceny zejména obilovin, pečiva, mléčných výrobků a masa rostly podle očekávání. „I když na globálních trzích už ceny potravin začínají viditelněji polevovat – index potravin FAO a evropský index potravinových vstupních cen během července poklesly. Je však otázka, zda bude trend poklesu potravin při drahých energiích a pokračující nejistotě v dodávkách obilovin pokračovat i v nadcházejících měsících,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova