Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody, oznámil Trump

Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Dlouho očekávaný krok včera oznámil prezident Donald Trump, který smlouvu kritizoval již od loňské předvolební kampaně. Dohoda je podle něho pro Američany neúnosně drahá. Washington začne vyjednávat o smlouvě nové, která by byla k obyvatelům USA spravedlivější, dodal šéf Bílého domu.

Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Foto: Pixabay.com

„Odstupujeme, ale zahájíme vyjednávání a uvidíme, jestli dospějeme ke spravedlivé dohodě. Pokud ano, bude to skvělé. Jestli ne, také to půjde,“ prohlásil Donald Trump před skupinou aplaudujících příznivců v Růžové zahradě Bílého domu.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí neférově vysokou cenu proti dalším zemím.

„Tahle dohoda se méně týká klimatu a více toho, jak získávají ostatní země finanční výhody na úkor Spojených států,“ prohlásil prezident, který krok označil za další ze splněných předvolebních slibů. Trump šel do voleb s příslibem „vrátit Americe její velikost“ a odstoupení od dohody podle něho pomůže „zapomenutým Američanům“ pracujícím v těžebním průmyslu či dalších tradičních industriálních odvětvích, která byla v minulosti nejvíce spojena s fosilními palivy.

„Byl jsem zvolen, abych zastupoval obyvatele Pittsburghu, ne Paříže,“ prohlásil Trump v narážce na centrum těžkého průmyslu ve státě Pensylvánie, kde v loňských volbách získal na svou stranu tradiční levicové voliče demokratů. Demokratický starosta Pittsburghu Bill Peduto v reakci na to ujistil, že město bude pokračovat v plnění pařížské dohody „pro naše lidi, naši ekonomiku a budoucnost“.

Konec placení příspěvků

Spojené státy podle Trumpa ihned přestanou platit své příspěvky do takzvaného zeleného klimatického fondu podporujícího přechod na ekologicky šetrnou energii v rozvíjejících se zemích. Rovněž okamžitě přestávají do svých norem začleňovat jednotlivé body dohody.

Nedlouho před včerejším Trumpovým vystoupením se jej od široce kritizovaného kroku snažil odradit generální tajemník OSN António Guterres či někteří západní představitelé. Výzvu s žádostí o zachování dosavadního stavu mu zaslaly rovněž dvě desítky velkých amerických podniků především z oblasti technologií.

Vzápětí po jeho vystoupení krok zkritizoval Trumpův předchůdce v úřadě Barack Obama stejně jako řada politiků či dalších významných osobností. Z Trumpova blízkého okolí se proti němu postavil například ministr zahraničí Rex Tillerson či prezidentova dcera Ivanka.

Macron: Vyjednávat se nebude

Francouzský prezident Emmanuel Macron včera americkému prezidentovi vzkázal, že ohledně pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat. Reagoval tak na Trumpem zmíněné „vyjednání lepších podmínek pro USA“.

Vlády Francie, Německa a Itálie zároveň vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjádřily politování nad Trumpovým rozhodnutím. Podle velkých evropských zemí dokument z roku 2015 nabízí zásadní možnosti pro ekonomickou prosperitu a růst.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle agentury AFP označil Trumpovo rozhodnutí za vážnou chybu. Předseda europarlamentu Antonio Tajani podotkl, že dohoda dál platí a bude se v ní pokračovat, ať už s Američany nebo bez nich.

(ČTK, red)

Další z kategorie Světová ekonomika