Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turecká ekonomika loni navzdory pandemii vzrostla o 1,8 procenta

Turecká ekonomika loni vzrostla o 1,8 procenta, a stala se tak jednou z mála zemí světa, které se navzdory koronavirové krizi dokázaly vyhnout hospodářskému propadu. Informoval o tom dnes turecký statistický úřad. Turecko tak loni předstihlo všechny mladé tržní ekonomiky a hospodářsky nejdůležitější země G20, lépe si vedla pouze Čína. Analytici přesto čekali výraznější růst. O rok dříve ekonomika vzrostla o 0,9 procenta.

Turecká ekonomika loni vzrostla o 1,8 procenta, a stala se tak jednou z mála zemí světa, které se navzdory koronavirové krizi dokázaly vyhnout hospodářskému propadu. Foto: iStock

Solidní růst pokračoval i v závěru roku, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl proti předchozím třem měsícům podle sezonně upravených údajů o 1,7 procenta. Přispěl k tomu hlavně prudký vzestup objemu úvěrů v polovině roku.

V meziročním srovnání činil růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí 5,9 procenta proti růstu o 6,3 procenta v předchozím čtvrtletí, který byl po zpřesnění dat mírně slabší. Růst za poslední čtvrtletí zaostal za odhady analytiků, kteří očekávali, že ekonomika tempo meziročního růstu zrychlí na 7,1 procenta, uvedla agentura Reuters. Růst za celý rok analytici čekali také výraznější, a to 2,3 procenta.

Turecké státní banky v reakci na pandemii téměř zdvojnásobily objem úvěrů. Růst ekonomiky si ale vyžádal oběti v tom, že levné úvěry přispěly k rekordnímu propadu kurzu turecké liry, vyčerpaly devizové rezervy a zvýšily inflaci až k 15 procentům. Přitom vzniklo jen málo pracovních míst. Ekonomika v závěru roku pokračovala v růstu navzdory tomu, že země kvůli pandemii přistoupila k dalšímu omezení pohybu i podnikatelských aktivit v sektoru služeb.

Většina zemí světa loni zaznamenala hospodářský propad, který byl výsledkem řady omezujících opatření zavedených ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Mladé tržní ekonomiky a rozvojové země podle dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) klesly v průměru o 2,4 procenta. Výrazně loni klesly ekonomiky vyspělých zemí, například ekonomika Spojených států podle předběžných údajů o 3,5 procenta, což je nejhlubší propad od druhé světové války.

V Turecku loni růst ekonomiky podpořil zejména finanční sektor, který vzrostl o 21,4 procenta. Naopak sektor služeb o čtyři až pět procent klesl.

Turecká lira po zveřejnění dat proti dolaru zpevnila na 7,3175 za USD, v porovnání s pátečními hodnotami vykazovala růst o 1,5 procenta. Lira ale patří k velmi kolísavým měnám, na minimu byla loni koncem října, kdy se dolar prodával za více než 8,42 liry. Od té doby měna zpevňovala, což byla podle analytiků reakce na sliby prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Turecko vstupuje do nové ekonomické éry přátelské k trhu. Růst vyvrcholil v polovině února, kdy na nákup jednoho dolaru stačilo asi 6,96 liry.

Nový šéf centrální banky mezitím prudce zvýšil úrokové sazby, zatímco objem úvěrů citelně klesl. Základní úrok je teď v Turecku 17 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika