Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spustí americké hypotéky další globální krach?

Hypoteční věřitelé v USA se připravují na největší vlnu splátkových delikvencí v historii. Pokud ale plány na vládou podpořený časový odklad zafungují, může to odvrátit nejhorší krizi: Hromadné zabavování majetku a chaos na hypotečním trhu.

Pokud nás pandemie něco naučila, tak především to, jak rychle se všechno může změnit. Foto: iStock

Dlužníci, kteří ztratili kvůli koronaviru příjem (stoupající číslo s rekordními 10 miliony nových nezaměstnaných) mohou požádat o odložení plateb až o 180 dní u federálně zajištěných hypoték a vyhnout se tak sankcím. Nejde však o odpuštění plateb. Nakonec to všechno stejně budou muset zaplatit.

Podle odhadu Marka Zandiho, hlavního ekonoma agentury Moody’s Analytics, by až 30 procent Američanů s půjčkami na bydlení – asi 15 milionů domácností – mohlo přestat platit, pokud by americká ekonomika zůstala stát přes léto a déle.

„Je to bezprecedentní událost,“ řekla agentuře Bloomberg Susan Wachterová, profesorka na Pennsylvánské univerzitě. „K velké finanční krizi došlo v průběhu několika let. Teď se to děje během několika měsíců, možná týdnů.“

Mezitím věřitelé tápou, stejně jako mnozí jiní, protože nedokážou předpovědět rozsah, trvání pandemie ani škodu, kterou způsobí ekonomice. Pokud virus brzy usne a ekonomika se vrátí k životu, pak dosavadní plán Bílého domu pomůže dlužníkům dostat se zpět rychle. Čím větší však bude propad, tím těžší a dražší bude restart.

„Nikdo nemá tušení, jak dlouho to může trvat,“ soudí Andrew Jakabovics, bývalý poradce ministerstva pro bydlení a rozvoj měst, který nyní působí v neziskové organizaci Enterprise Community Partners. „Odkladový program umožňuje každému udělat si pauzu a zhluboka se nadechnout. Pak se můžeme podívat na to, jak bude svět vypadat za šest nebo dvanáct měsíců a zařídit se podle toho.“

Jak se vyhnout konfiskcím

„Když bude ekonomický propad dlouhodobý, vláda bude muset najít způsob, jak zabránit zabavování majetku – což by mohlo znamenat i odpuštění nějakých dluhů,“ cituje Bloomberg Tendayi Kapfidze, hlavního ekonoma společnosti LendingTree. „Rizika plynoucí z možnosti konfiskace majetku jsou totiž příliš veliká, protože by to poškodilo finanční trhy a znovu infikovalo ekonomiku.“ 

„Až 30 procent hypotečních dlužníků může potřebovat shovívavost, aby překonali krizi,“ vybírá Mark Zandi z odhadů Asociace hypotečních bankéřů. „Očekávám, že tvůrci bankovních politik budou dělat vše, co mohou, aby zabránili finanční krizi,“ doplnil Kapfidze. „A to znamená zabránit zabavování majetku jakýmkoli nezbytným způsobem.“

Podle ustanovení stimulačního balíčku, který schválil Kongres, musí dlužníci kontaktovat své věřitele, aby získali odklad. Bank of America uvedla, že doposud umožnila 50 tisícům hypotečních zákazníků odložit platby. To zahrnuje i půjčky, které nejsou federálně zajištěny, takže se na ně nevztahuje vládní záchranný program.

Firmy ve dvojím sevření

„Pokud velké procento, řekněme 20–30 procent klientů, nemá možnost platit po dobu šesti měsíců, většina poskytovatelů nebude mít kapitál potřebný k jejich pokrytí platby,“ uvedl v rozhovoru generální ředitel hypoteční firmy Quicken Jay Farner.

Hypoteční správci chtějí, aby centrální banka a ministerstvo financí použilo peníze ze stimulačního plánu ve výši 2,2 bilionu dolarů, aby jim pomohlo vyhnout se krizi likvidity, protože méně dlužníků splácí, ale věřitelské firmy musí splácet dluhopisy.

Členové Rady pro dohled nad finanční stabilitou ministerstva financí tomu nejsou nakloněni, protože si nejsou jisti, zda jiné zavedené nástroje využívané v současnosti nejsou při nedostatku likvidity účinnější.

Zákeřná rychlost krize

„Quicken, který obsluhuje 1,8 milionu dlužníků (v roce 2018 překonal Wells Fargo jako hypotečního věřitele č. 1 v USA), má dostatečně silnou rozvahu, aby poskytoval služby svým dlužníkům a zároveň vyplácel držitele dluhopisů zajištěných hypotékami,“ konstatoval Farner. 

„I když to říká, za 6–8 týdnů se jeho pohled dramaticky změní. Do té doby společnost plánuje téměř ztrojnásobit počet pracovníků call centra, aby odolali očekávanému náporu dlužníků hledajících podporu,“ komentuje blogerský web Zero Hedge.

„Je ironií,“ uzavírá Bloomberg, „že pokud nás pandemie něco naučila, tak především to, jak rychle se všechno může změnit. Před několika týdny poskytovatelé hypoték předpovídali nejlepší jaro na prodej domů a hypoték za posledních několik let.“

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika