Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spojené státy vedou celní válku s EU, Tureckem i Čínou

Základní údaje vztahující se k uvalení cel ze strany USA na dovoz hliníku a ocele z EU a dalších zemí letos 1. června.

Největšími producenty hliníku jsou opět Čína (53 procent), Rusko (6,2 procenta), Kanada (5,5 procenta), Indie (4,8 procenta) a Spojené arabské emiráty (4,2 procenta). Foto: iStock

– Americký prezident Donald Trump 8. března podepsal dekret o uvalení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku, v platnost vstoupil 23. března. Evropské unii a šesti dalším státům (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea) se podařilo získat dočasnou výjimku do 1. května, pro EU, Kanadu a Mexiko byl poté termín posunut do 1. června a nyní tak USA uplatňují cla na všechny tyto země.

– Zákon z roku 1962 dává prezidentovi pravomoc omezit dovoz a zavést neomezeně vysoká cla, pokud vyšetřování ministerstva obchodu zjistí, že je v ohrožení národní bezpečnost. Podle americké vlády USA potřebují domácí dodávky pro své tanky, válečné lodě a letadla.

– V reakci na Trumpův krok začala EU na konci června uplatňovat odvetná cla 25 procent na dovoz vybraného amerického zboží. Na seznamu jsou produkty z oceli a hliníku, zemědělské výrobky a další zboží, figurují na něm například i motocykly, džíny nebo whisky. V první fázi se opatření týkají zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč). Také kanadská vláda od 1. července zavedla odvetná cla na vybrané americké zboží, jehož roční dovoz do Kanady dosahuje hodnoty 16,6 miliardy kanadských dolarů (zhruba 280 miliard Kč). Kromě ocelářských výrobků bude terčem těchto cel také řada dalších produktů, včetně potravin a nápojů. Také Mexiko se rozhodlo uvalit cla na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států.

– Evropská unie a také Kanada americká cla napadly u Světové obchodní organizace (WTO) a k WTO se také obrátily kvůli odvetným clům Spojené státy.

– Spojené státy vedou celní válku i s Čínou a Tureckem. S Čínou si Washington navzájem uvalil cla ve výši 25 procent na různé druhy výrobků. Trump obviňuje Čínu, že využívá „predátorské“ taktiky, aby získala americkou technologii, včetně toho, že nutí americké společnosti odevzdat svá obchodní tajemství výměnou za napojení na čínský trh.

– Cla vůči Turecku Washington uvalil kvůli kauze amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl byl před dvěma lety zadržen pro podezření z terorismu a špionáže a nyní se vede v Turecku soudní proces, v němž obviněnému hrozí trest až 35 let vězení. Pastor všechna obvinění popírá. Zavedení cel způsobil pád turecké liry a Ankara navrhla, aby se Brunsonův případ propojil s otázkou vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Turecký prezident Erdogan Gülena obviňuje ze zosnování pokusu o puč před dvěma roky. Washington to považuje za nepřijatelné, protože obvinění proti Gülenovi i Brunsonovi považuje za účelově vykonstruovaná Erdoganovým režimem.

– Celosvětová výroba oceli činila v uplynulém roce podle údajů Světového sdružení pro ocel (Worldsteel) 1,7 miliardy tun. Největším producentem je Čína, jejíž podíl na celosvětové produkci oceli činí 49 procent. Na dalších místech jsou země EU, nejvíce Německo a Itálie (deset procent), Japonsko (šest procent), Indie (šest procent) a Spojené státy (pět procent), následuje Jižní Korea (čtyři procenta), Rusko (čtyři procenta), Turecko (dvě procenta), Brazílie (dvě procenta) a další.

– Největším spotřebitelem oceli je Čína, kterou následují země EU, dále USA, Indie, Japonsko a Jižní Korea.

– Spojené státy jsou největším dovozcem oceli. V roce 2016 se na globálním dovozu oceli podle objemu podílely osmi procenty. Ocel měla na celkové hodnotě dovozu zboží do USA podíl jen jedno procento. USA dovážejí ocel z více než 110 zemí, největším dodavatelem je Kanada s podílem 17 procent. Druhým největším dodavatelem oceli do USA je Evropská unie, v dolarech by byla EU dokonce jedničkou, hodnota dovozu činila 6,6 miliardy USD. Na dalších místech jsou Jižní Korea, Mexiko, Brazílie a Čína.

– Turecko je šestým největším exportérem oceli do USA, sankce tak jsou pro Ankaru velmi citelné.

– Největšími producenty hliníku jsou opět Čína (53 procent), Rusko (6,2 procenta), Kanada (5,5 procenta), Indie (4,8 procenta) a Spojené arabské emiráty (4,2 procenta). Největšími exportéry jsou Rusko, Kanada, Austrálie, Spojené arabské emiráty a Norsko. Kanada, Rusko a Spojené arabské emiráty jsou i největšími dodavateli hliníku do USA.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika