Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Saúdská Arábie ve sporu s Ruskem dál zvýší těžební kapacity

Společnost Saudi Aramco, která má jako státní podnik pod kontrolou těžbu ropy v Saúdské Arábii, zvýší těžební kapacity na 13 milionů barelů denně. Rijád tím podle expertů dál vyostří spor s Moskvou, s níž se Saúdové nedohodli na koordinovaném omezení těžby s cílem zajistit růst cen ropy. Zvýšení kapacity, první po mnoha letech, nařídilo ministerstvo energetiky, uvedl včera podnik. Záměr zvýšit těžbu nedlouho nato oznámily i Spojené arabské emiráty.

V úterý Saúdská Arábie oznámila, že od dubna zvýší těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně. Foto: iStock

„Společnost vyvíjí maximální úsilí, aby pokyn zavedla co nejdříve,“ sdělil podle agentury Reuters generální ředitel Saudi Aramco Amín Násir. Dosavadní těžební kapacita Saúdské Arábie činí asi 12 milionů barelů ropy denně.

Saúdská Arábie se dostala do sporu s Ruskem na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců. Minulý týden se tato skupina, označovaná jako OPEC+, ve Vídni snažila dohodnout snížení těžby, na což ale Rusko odmítlo přistoupit. Saúdové pak oznámili, že těžbu zvýší na maximum, což analytici vnímají jako zahájení cenové války. Rijád má snahu co nejvíce si upevnit vliv a zvýšit podíl na trhu.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak prohlásil, že plány Saúdské Arábie na zvýšení těžby „pravděpodobně nejsou tou nejlepší alternativou“. „Pokračujeme v dialogu s OPEC,“ dodal. Jeho náměstek Pavel Sorokin v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že pokles cen ropy, který nastal tento týden, byl nevyhnutelný a že omezování těžby ztrácí smysl, protože není jasné, jak rozsáhlý dopad na poptávku bude mít nový typ koronaviru.

Saúdská Arábie oznámila, že od dubna zvýší těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně. Tím patrně zkomplikuje snahy dohodnout nová jednání s Ruskem. To dalo najevo ochotu se znovu sejít, Saúdská Arábie ale odpověděla, že stojí o dohodu, nikoliv o schůzky. V podobném duchu se vyjádřily i Spojené arabské emiráty.

Ropná válka

V celém světě se těží zhruba 100 milionů barelů denně, z toho na OPEC připadá méně než třetina. Podobné objemy ropy jako Saúdská Arábie těží i Rusko a Spojené státy. Zvýšením těžby stlačit ceny ropy experti vnímají i jako snahu Rijádu zbavit se konkurence v USA, kde část firem těží ropu z břidličných formací. Díky tomu se Spojené státy staly nezávislé na dovozu ropy, surovina z břidlic je ale obecně dražší než klasická těžba ropy v Saúdské Arábii.

Spojené arabské emiráty se těžbu chystají na rekord zvýšit od dubna, spolu se Saúdskou Arábií by na už tak přesycený trh měly denně dodávat asi o 3,6 milionu barelů ropy více. A to v době, kdy poptávka začala už dříve klesat kvůli útlumu ekonomické aktivity a teď ještě více v reakci na šíření nového koronaviru. Prognózy ekonomů navíc signalizují, že poptávka po ropě letos poprvé po více než deseti letech klesne.

Státní společnost ADNOC, která zajišťuje těžbu ve Spojených arabských emirátech, plánuje zvýšit produkci ropy na více než čtyři miliony barelů denně. V úmyslu má také urychlit plány na zvýšení těžebních kapacit na pět milionů barelů denně. Tento cíl měla přitom původně na rok 2030. Moskva už dříve dala najevo, že ruské firmy by mohly těžbu ropy zvýšit až o 300 000 barelů, v krajním případě až o 500 000 barelů denně.

Ceny ropy po víkendovém rozhodnutí Rijádu zvýšit těžbu na maximum v pondělí spadly asi o 30 procent, a zaznamenaly tak nejprudší pád od války v Perském zálivu v roce 1991. Severomořský Brent se přechodně dostal až k 28 dolarům za barel. Nyní stojí kolem 36 dolarů a je na polovině proti tomu, kde byl před rokem. Od začátku letošního roku cena ropy klesla asi o 45 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika