Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko uhradilo splátky u svých dolarových dluhopisů v rublech

Zahraniční banka odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu USD (zhruba 14,5 miliardy Kč) v dolarech. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude Rusko dál splácet svůj vnější dluh v rublech, dokud budou jeho devizové rezervy blokovány západními sankcemi.

rubl
Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Foto: Pixabay

Úhrada 649,2 milionu USD se týká dluhopisů splatných tento měsíc a v dubnu 2042. Ministerstvo uvedlo, že závazky vůči držitelům těchto dluhopisů splatné ke 4. dubnu vyplatilo v plné výši v rublech, a to prostřednictvím ruské finanční instituce. Upozornilo, že tak považuje své závazky za splněné. Rusko by podle ministerstva nicméně mohlo zvážit, že držitelům dluhopisů umožní směnit rublové platby na devizy, jakmile získá zpět přístup ke svým devizovým účtům.

Mluvčí Kremlu dnes uvedl, že Rusko má veškeré finanční prostředky potřebné k tomu, aby dostálo svým dluhovým závazkům. Dodal, že případná platební neschopnost země by byla pouze umělá. „Pro skutečnou platební neschopnost neexistuje žádný důvod,“ prohlásil.

Americké ministerstvo financí v uplynulých týdnech umožňovalo ruské vládě využívat zmrazené rezervy u amerických bank ke splácení jejích dluhopisů denominovaných v dolarech. V pondělí se však americká vláda rozhodla Moskvě v přístupu ke zmrazeným rezervám zabránit.

Schopnost Moskvy dostát finančním závazkům země se ocitla v centru pozornosti poté, co se Rusko stalo terčem rozsáhlých sankcí kvůli své invazi na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters. „Pro Rusko bude velmi obtížné vyhnout se platební neschopnosti ,“ uvedl podle agentury AFP analytik Timothy Ash ze společnosti Blue Bay Asset. „Nedodržení platby je nedodržení platby. Trhy to tak vyhodnotí. Investoři nedostali zaplaceno. Budou si to pamatovat,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika